فرزند خواندگی |مشاوره حقوقی وکیل اکبریان | وکیل پایه یک دادگستری

فرزند خواندگی |مشاوره حقوقی وکیل اکبریان | وکیل پایه یک دادگستری

فرزند خواندگی |مشاوره حقوقی وکیل اکبریان | وکیل پایه یک دادگستری

آیا شما با قوانین فرزندخواندگی در ایران آشنا هستید؟ آیا برای تقدیم تقاضانامه سرپرستی به مشاوره و راهنمایی نیازمندید؟ آیا شما واجد شرایط دریافت سرپرستی کودکان هستید؟ آیا نمی دانید که تقاضانامه ابتدا باید در سازمان بهزیستی مطرح شود یا دادگاه؟ کدام مرجع صلاحیت رسیدگی  به دعاوی فرزند خواندگی را دارد؟ آیا به کسانی که دارای فرزند می باشند نیز سرپرستی کودکان تعلق می گیرد؟ آیا ايرانيان مقيم خارج از كشور نیز می توانند تقاضای سرپرستي كودكان و نوجوانان بي‌سرپرست را بنمایند؟ آیا از آخرین تغییرات و اصلاحات قانون حمايت از كودكان و نوجوانان بي‌سرپرست و بد سرپرست اطلاع دارید؟ امور مربوط به سرپرستي كودكان و نوجوانان بي‌سرپرست بر عهده ی کدام نهاد یا سازمان می باشد؟

فرزند خواندگی عبارت است از اعطای سرپرستی کودکان بی سرپرست شناخته شده تحت سرپرستی سازمان بهزیستی به خانواده های متقاضی که واجد شرایط قانون حمایت از کودکان بی سرپرست هستند، می باشد.

به اجرا در آمدن قوانین مربوطه به فرزند خواندگی تحت هر عنوانی می تواند در راستای استحکام بخشی به مهمترین و اساسی ترین عنصر جامعه یعنی خانواده گام بردارد. از آنجا که این نهاد مهمترین عنصر در حفظ امنیت اخلاقی جامعه می باشد باید در راستای تدوام آن کوشید و تلاش بسیار نمود.

مطابق با قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، دولت موظف به حمایت از مادران و نیز حمایت از کودکان بی سرپرست می باشد. دولت وظیفه دارد شرایط خاصی را به منظور تامین منافع مادی و معنوی این افراد فراهم آورد. امور مربوط به سرپرستی کودکان و نوجوانان بی سرپرست با سازمان بهزیستی کشور می باشد که وکلای متخصص در امور مربوط به فرزند خواندگی می توانند در راستای انجام امور حقوقی شما با سازمان بهزیستی و محاکم صالح صدور رأی به شما مشاوره دهند .

آخرین و به روز ترین قانون در مورد فرزندخواندگی، قانون حمايت از كودكان و نوجوانان بي‌سرپرست و بدسرپرست می باشد که در جلسه علني روز چهارشنبه مورخ دهم مهرماه يكهزار و سيصد و نود و دو مجلس ‌شوراي‌ اسلامي تصويب و در تاريخ ۱۰ /۰۷/۱۳۹۲ به تأييد شوراي نگهبان رسيد.

مطابق با قانون مذکور، افراد زير مي توانند سرپرستي كودكان و نوجوانان مشمول قانون حمايت از كودكان و نوجوانان بي‌سرپرست و بدسرپرست را از سازمان بهزیستی درخواست نمايند.

الف ـ زن و شوهري كه پنج‌ سال از تاريخ ازدواج آنان گذشته است و لیکن از اين ازدواج صاحب فرزندی نشده باشند. البته مشروط به اين ‌كه حداقل يكي‌ از زوجین، بيش از ۳۰ سال سن داشته باشد.

ب ـ زن و شوهری که داراي فرزند می باشند، مشروط بر اين‌كه حداقل يكي از آنان بيش از سي سال سن داشته باشد.

ج ـ دختران و زنان بدون شوهر، در صورتي‌كه حداقل سي ‌سال سن داشته باشند، منحصراً حق سرپرستي کودکان دختر را خواهند داشت.

درخواست‌كنندگان سرپرستي بايد داراي شرايط ذیل را داشته باشند:

الف ـ مقید بودن به انجام واجبات و ترك محرمات شرعی

ب ـ عدم محكوميت جزائي مؤثر

ج ـ داشتن تمكن مالي

دـ عدم حجر

هـ ـ داشتن سلامت جسمي و رواني لازم و توانايي عملي براي نگهداري و تربيت كودكان و نوجوانان تحت سرپرستي

وـ نداشتن اعتياد به مواد مخدر، مواد روانگردان و الكل

زـ صلاحيت و شایستگی اخلاقي

ح ـ عدم ابتلاء به بيماري‌هاي واگير و يا صعب‌العلاج

ط ـ اعتقاد به يكي از اديان مصرح در قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران

فرزند خواندگی |مشاوره حقوقی وکیل اکبریان | وکیل پایه یک دادگستری

فرزند خواندگی |مشاوره حقوقی وکیل اکبریان | وکیل پایه یک دادگستری

سپردن سرپرستي افراد موضوع قانون حمايت از كودكان و نوجوانان بي‌سرپرست و بد سرپرست در صورتي مجاز است كه داراي يكي از شرايط ذيل باشند:

۱- امكان شناخت هيچ يك از پدر، مادر و جد پدري آنان وجود نداشته باشد.

۲- پدر، مادر، جدپدري و وصي منصوب از سوي ولي ‌قهري‌ آنان در قيد حيات نباشند.

۳- افرادي كه سرپرستي آنان به موجب حكم مراجع صلاحيتدار به سازمان بهزیستی سپرده گرديده و تا زمان دو سال از تاريخ سپردن آنان به سازمان بهزیستی، پدر يا مادر و يا جدپدري و وصي منصوب از سوي ولي قهري براي سرپرستي آنان مراجعه ننموده باشند.

۴- هيچ يك از پدر، مادر و جدپدري آنان و وصي منصوب از سوي ولي قهري صلاحيت سرپرستي را نداشته باشند و به تشخيص دادگاه صالح اين امر حتي با ضم امين يا ناظر نيز حاصل نشود.

ایرانیان مقیم خارج از کشور نیز همانند ایرانیان مقیم در داخل کشور، مي‌توانند تقاضاي سرپرستي خود را از طريق سفارتخانه يا دفاتر حفاظت از منافع جمهوري اسلامي ايران به سازمان بهزیستی تقديم نمايند. سفارتخانه‌ها و يا دفاتر ياد شده موظفند در اجراي اين قانون، با سازمان بهزیستی همكاري نموده و سازمان بهزیستی موظف است با حكم دادگاه صالح (دادگاه خانواده) به درخواست متقاضي رسيدگي نمايد.

نحوه رسیدگی به تقاضانامه ی فرزندخواندگی

افرادی که متقاضی دریافت سرپرستی و فرزند خواندگی می باشند ابتدا باید با در نظر گرفتن واجد شرایط بودن تقاضانامه خود را به سازمان بهزیستی ارائه دهند، برای تنظیم درخواست خود بهتر است از خدمات وکلای متخصص در امور مربوط به سرپرستی و فرزند خواندگی کمک و مشاوره دریافت کنید.

سازمان  بهزیستی با بررسی شرایط متقاضیان و سنجیدن آن به مدت دو ماه نسبت به شرایط متقاضیان کارشناسی به عمل می آورد و سپس ، نظر کارشناسی را به دادگاه صالح که همان دادگاه خانواده محل اقامت متقاضی می باشد تقدیم می کند.

پس از تقدیم نظر کارشناسی، دادگاه خانواده با احراز شرایط مقرر در قانون حمایت از کودکان بی سرپرست و با لحاظ قرار دادن نظریه کارشناسی سازمان به صدور قرار سرپرستی آزمایشی به مدت شش ماه اقدام می نماید که متقاضی باید در این دوره شرایطی را در حد معمول برای فرزندی که به سرپرستی پذیرفته، مهیا سازد و حسن رفتار خود را به کودک به دادگاه ثابت کند .

فرزند خواندگی |مشاوره حقوقی وکیل اکبریان | وکیل پایه یک دادگستری

فرزند خواندگی |مشاوره حقوقی وکیل اکبریان | وکیل پایه یک دادگستری

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *