The Way of Water و Ghen v. Richامروز آواتار: راه آب را تماشا کردم. اینجا اسپوی، هست پس بقیه پست رو بعد از پرش میذارم.

اولین فیلم آواتار که بیش از یک دهه پیش اکران شد، چندین موضوع مرتبط با مالکیت از جمله حقوق مردم بومی، اکتساب از طریق تسخیر، و حقوق است،اج معادن زیرسطحی را مورد بررسی قرار داد. دنباله از جنگل به اقیانوس حرکت می کند. در سیاره پاندورا موجودی نهنگ مانند وجود دارد که برای موجودات بومی مقدس است. این فیلم یک شکار نهنگ را به تصویر می کشد که بسیاری از موضوعات موجود در آن را تداعی می کند Ghen v. ثروتمند، یک تصمیم ک،یک دارایی که ا،ر دانش آموزان در طول 1 لیتر یاد می گیرند.

در آینده، شکارچیان از فناوری برای حل بسیاری از مشکلاتی که نهنگداران قرن نوزدهم با آن مواجه بودند، استفاده کرده اند. ابتدا شکارچیان با یک دستگاه ردیاب به این موجود شلیک می کنند تا بتوانند آن را تعقیب کنند. آنها رادار پیچیده ای برای شناسایی مدارس این موجودات داشتند و حتی سعی ،د مادر را از گوساله جدا کنند. دوم، زم، که موجود در آب غوطه ور می شود، مواد منفجره را به داخل آب پرتاب می کنند (معروف به بارهای عمقی) تا موجود را مجبور به بیرون آمدن سطح آب کنند. ثالثاً، پس از بیرون آمدن موجودات، آنها یک هارپون در حال انفجار را به سمت موجود پرتاب می کنند – طراحی بسیار شبیه به بمب در Ghen v. ثروتمند، اما بسیار، بسیار بزرگتر. هارپون به بدنه قایق متصل است. سپس این موجود با قایق سوار می شود. چهارم، زم، که موجودی شروع به کند شدن می‌کند، آنها با این وسایل شناور به موجود تیراندازی می‌کنند که اساساً قایق‌های نجات بادی هستند. به این ترتیب، وقتی موجودی می میرد، به اعماق اقیانوس فرو نمی رود. (این رویه مورد بحث بود Ghen v. ثروتمند.) پس از مرگ موجود، آن را روی قایق پرنده خود می کشند. (قایق به چیزی شبیه ماشین پرنده تبدیل می شود.)

پس از ذبح حیوان، متوجه می‌شویم که چرا شکارچیان درگیر این فرآیند پیچیده بودند. این موجودات برای است،اج مقدار بسیار کمی ماده از لاشه شکار می شوند. چندین شکارچی وارد دهان این موجود می شوند (به سبک یونس)، و حفره مغز را سوراخ می کنند. آنها برای بدست آوردن چه چیزی تلاش می کنند؟ نه، این روغن نهنگ نیست. بلکه در مغز این موجودات این مایع زرد براق وجود دارد که «فرایند پیری را متوقف می کند». (بله، در واقع هدف همین است). یک ظرف کوچک از مواد 80 میلیون دلار قیمت دارد. شکارچیان می گویند که این با ارزش ترین ماده در جهان است – حتی با ارزش تر از ف، معروف به “u،tanium” که در اولین فیلم آواتار است،اج شد. (U،tanium به ازای هر کیلوگرم 20 میلیون دلار ارزش گذاری شد.) ارزش این تراوش زرد توضیح می دهد که چرا شکارچیان حاضرند جان و اعضای بدن خود را به خطر بیندازند (و هر دو از دست می روند) تا نهنگ را حفظ کنند. در مقابل، نهنگداران قرن 19 قادر به است،اج حدود 6 تن روغن از نهنگ 60 تنی بودند.

اولین شکار نهنگ برای شکارچیان موفقیت آمیز است. شکار نهنگ دوم چندان برای شکارچیان خوب پیش نمی رود. من آن را همانجا می گذارم.


منبع: https://reason.com/volokh/2022/12/23/avatar-the-way-of-water-and-ghen-v-rich/