Rap on Trial: آنچه باید در مورد استفاده از متن آهنگ به عنوان مدرک بدانیدمشهورترین نمونه “رپ آزمایشی” تا به امروز، آماده شدن برای شروع در آتلانتا است.

مرحله انتخاب هیئت منصفه YSL ریکو محاکمه در 4 ژانویه آغاز شد و احتمالاً تا ماه فوریه ادامه خواهد داشت زیرا وکیل م،ع و دادستان بیش از 600 نفر را برای یافتن بهترین هیئت منصفه برای پرونده بررسی می کنند.

جفری ویلیامز، با نام مستعار Young Thug، خواننده رپ چند پلاتینی، مشهورترین متهم دادگاه است. در کیفرخواست 65 موردی، دادستان ها ادعا می کنند که ویلیامز رئیس بخش فرعی Bloods با نام Young Slime Life است که به گفته آنها مسئول قتل ها و سایر جنایات در آتلانتا است.

14 متهم قرار است محاکمه شوند، هشت نفر قبلاً موافقت نامه خود را پذیرفته اند، چهار نفر به دلیل نداشتن وکالت قانونی از دادگاه جدا شده اند و دو نفر دستگیر نشده اند.

تلاش برای قتل، حمله شدید با سلاح خطرناک، آدم کشی، سرقت مسلحانه ، ،ید و فروش مواد مخدر ، سرقت، دزدی، ارعاب شاهد و ماشین دزدی از جمله جرایمی است که در کیفرخواست 65 موردی گنجانده شده است.

دادستان ها استدلال می کنند که اشعار رپ در کیفرخواست شامل اقدامات آشکار “در جهت پیشبرد توطئه” است، از جمله خطی از آهنگی که گفته می شود Young Thug در یوتیوب منتشر شده است: “من در VIP هستم، و من آن اسلحه را روی ،م گرفتم، تو، تو. دعا کن که زنده باشی، من دعا می کنم که بزنم.»

یکی دیگر از آهنگ‌های او که در کیفرخواست ذکر شده، می‌گوید: «من هرگز ،ی را نکشتم، اما با آن جسد کاری داشتم.»

استفاده دادستان از نماهنگ، رسانه های اجتماعی و اشعار به ،وان مدرک، خشم فعالان اصلاحات عدالت کیفری را برانگیخته است که آن را نقض قانون می دانند. اصلاحیه اول و نمونه ای از حبس با انگیزه نژادی.

کنسرت رپ زندهچگونه از متن آهنگ به ،وان مدرک استفاده می شود؟

دادستان ها چندین مسیر را در پرونده YSL به ،وان شواهدی مبنی بر ارتباط باندی و کتک کاری ذکر کرده اند.

استفاده از اشعار آهنگ به ،وان مدرک معمولاً بر تعیین قصد، وضعیت ذهنی یا دانش شخص در رابطه با یک جرم خاص متمرکز است.

معمولاً تصور می شود که اشعار رپ عباراتی محافظت شده تحت متمم اول است. بیان هنری به طور خاص محافظت شده است، همراه با گفتار سیاسی، که در معرض «تحقیق شدید» در برابر محدودیت‌های ،ت قرار دارد.

به طور کلی، از شواهد اعمال بد قبلی متهم نمی توان برای نشان دادن اینکه او شخصیت بدی دارد و در یک موقعیت خاص (از جمله در هنگام ارتکاب جرم ادعایی) مطابق با آن شخصیت بد عمل کرده است، استفاده کرد.

“شواهد شخصیت” با قواعد شواهد توصیف می شود (نگاه کنید به قانون فدرال 404) به ،وان تمایل به تعصب هیئت منصفه علیه متهمان.

با این حال، شواهد شخصیت را می توان برای اه،ی غیر از اثبات اینکه متهم مطابق با آن ویژگی شخصیتی عمل کرده است، پذیرفت.

برای اینکه اشعار آهنگ به ،وان مدرک قابل پذیرش باشد، باید با موضوعات مورد بحث مرتبط باشد و بی جهت پیش داوری یا تحریک کننده نباشد. علاوه بر این، اشعار باید به درستی تأیید شوند، به این م،ی که منبع و تألیف آنها باید از طریق شهادت یا شواهد دیگر مشخص شود.

رپ اما پاپ نه؟

اگرچه برخی از محققان حقوقی ادعا می کنند که استفاده از اشعار رپ برای متهم ، هنرمندان هیپ هاپ نقض آزادی بیان است، اما این رویه جدید نیست.

اتحادیه آزادی‌های مدنی آمریکا (ACLU) دریافت که دادگاه‌های سراسر کشور، اشعار رپ متهمان را در حدود 80 درصد از پرونده‌های قابل اجرا بررسی شده در دهه گذشته پذیرفته‌اند. به طور خاص، اشعار رپرهای ویروسی بابی شموردا، بوسی، 6ix9ine و دراکئو حاکم، همگی علیه آنها در دادگاه استفاده شده است. اگرچه دراکئو حاکم و بوسی تبرئه شدند، بقیه تبرئه نشدند.

دادگاه ها در رویکردهای خود به این موضوع متفاوت بوده اند، به طوری که برخی اجازه معرفی اشعار رپ را به ،وان مدرک داده اند و برخی دیگر دریافته اند که چنین شواهدی بی جهت آسیب زا هستند و باید کنار گذاشته شوند.

در پرونده ای در سال 2014 در نیوجرسی، اشعار رپ متهم به ،وان مدرکی برای اثبات قصد او برای ارتکاب قتل پذیرفته شد. با این حال، دادگاه تأکید کرد که اشعار باید در زمینه تحلیل شوند و صرفاً برای نشان دادن تمایلات خشونت آمیز متهم قابل قبول نیستند.

در سال 2015، یک خواننده رپ به نام کریستوفر باست در نا،ویل، تنسی، به قتل زائویون دابسون محکوم شد. در دادگاه، دادستان موزیک ویدیوهای باست را به هیئت منصفه به ،وان مدرکی علیه او نشان داد، حتی اگر این ویدئوها ماه‌ها قبل از قتل ضبط شده بود و اشاره‌ای به قرب، نداشت. ،ت استدلال می‌کرد که تصاویر گاهی گرافیکی و خشونت‌آمیز باست اعترافی در آهنگ است.

ایالت های دیگر رویکرد محدودتری برای استفاده از اشعار رپ به ،وان مدرک اتخاذ کرده اند و دریافته اند که آنها بسیار متعصبانه هستند و ارزش اثباتی محدودی دارند. به ،وان مثال، در پرونده ای در سال 2018 در پنسیلو،ا، دادگاه عالی ایالتی اعلام کرد که اشعار رپ به ،وان مدرکی برای شخصیت یا انگیزه متهم قابل قبول نیستند، مگر اینکه حاوی جزئیات خاصی باشند که مستقیماً با جرم متهم مرتبط باشد.

در سال 2022، جی زی و سایر نوازندگان برجسته آشکارا از لایحه S7527 سنای ایالت نیویورک حمایت ،د. این لایحه استفاده از اشعار را در دادرسی کیفری محدود می‌کند، به‌ویژه بیان می‌کند که «خوداظهاری هنری» شخص شامل هر کلمه گفتاری، موسیقی یا سایر اشکال آفرینش هنری است. این لایحه همچنین مست،م آن است که هر گونه شواهدی معتبر باشد و ارزش اثباتی آن بیشتر از تأثیر م،ب آن باشد. این لایحه تا فوریه 2023 هنوز به قانون تصویب نشده است.

فرماندار کالیفرنیا، ،ین نیوسام، قانون غیرقانونی بیان هنری را نیز در سال 2022 امضا کرد که استفاده از اشعار یک هنرمند را در دادرسی کیفری محدود می کند، مگر اینکه در زمان وقوع جرم نوشته شده باشد، شباهت خاصی به جرم داشته باشد یا حاوی جزئیات واقعی باشد. جنایت ناشناخته برای عموم این قانون شامل تمام اشکال بیان هنری می شود، اما انتظار می رود که تأثیر خاصی بر هنرمندان هیپ هاپ داشته باشد، که اشعار آنها اغلب توسط دادستان ها به ،وان دلیلی بر گناه استفاده شده است.

ژانرهای دیگر موسیقی مانند موسیقی کانتری نیز حاوی اشعاری درباره جنایات است. با این حال، برخلاف رپ، اشعار موسیقی کانتری معمولاً تخیلی هستند و به ،وان مدرک جنایی استفاده نمی شوند. آهنگ‌های کانتری که اشعاری در مورد قتل و رفتار جنایتکارانه دارند عبارتند از: “Folsom Prison Blues” از ج، کش و “Banks of the Ohio” از دالی پارتون.

با این حال، به نظر می رسد که برجسته ترین استفاده از اشعار به ،وان مدرک در محاکمات جنایی عمدتاً بر موسیقی رپ و جرایم مربوط به باند متمرکز است. برخی می‌گویند که این ممکن است تعصب نژادی را تداوم بخشد، زیرا رپ عمدتاً با فرهنگ سیاه‌پوستان مرتبط است، و ACLU تا آنجا پیش رفته است که می‌گوید: «تعصب علیه رپ صرفاً تعصبی نازک علیه سیاه‌پوستان و سیاه‌پوستان است.»

آیا باید با وکیل تماس بگیرم؟

اگر درگیر یک موضوع حقوقی هستید که در آن اشعار آهنگ ممکن است به ،وان مدرک مرتبط باشد، به طور کلی توصیه می شود با یک وکیل مشورت کنید.

یک وکیل می تواند به شما مشاوره حقوقی و راهنمایی در مورد قابل قبول بودن و استفاده از اشعار آهنگ به ،وان مدرک ارائه دهد و به شما در ارائه پرونده خود در دادگاه کمک کند. یک وکیل همچنین می تواند به شما کمک کند تا قدرت پرونده خود را ارزیابی کنید، مسائل حقوقی بالقوه را شناسایی کنید، و قو،ن و رویه های مربوطه را که در مورد وضعیت شما اعمال می شود توضیح دهید.

اگر مطمئن نیستید که آیا به وکیل نیاز دارید، همیشه می تو،د یک مشاوره راه اندازی کنید. بسیاری از وکلا مشاوره اولیه را به صورت رایگان یا با هزینه کمتر ارائه می دهند. این به شما امکان می دهد در مورد وضعیت خود صحبت کنید و تعیین کنید که آیا به نمایندگی قانونی نیاز دارید یا خیر.

در نهایت، اینکه آیا به وکیل نیاز دارید یا نه، به حقایق و شرایط خاص پرونده شما بستگی دارد. با این حال، به طور کلی توصیه می شود قبل از ادامه امور حقوقی خود با یک وکیل صحبت کنید.


منبع: https://lawblog.legalmatch.com/2023/02/20/rap-on-trial-what-you-s،uld-know-about-using-song-lyrics-as-evidence/