نمونه دادخواست مطالبه وجه | مشاوره حقوقی وکیل اکبریان | وکیل پایه یک دادگستری

نمونه دادخواست مطالبه وجه | مشاوره حقوقی وکیل اکبریان | وکیل پایه یک دادگستری

نمونه دادخواست مطالبه وجه | مشاوره حقوقی وکیل اکبریان | وکیل پایه یک دادگستری

نمونه دادخواست مطالبه وجه

نمونه دادخواست مطالبه وجه، اعم از وجوه واریزی به حساب اشخاص، مطالبه وجه چک و سفته، مطالبه وجه الضمان قراردادی، مطالبه وجه بابت خسارات و ضرر وزیان وارده، تقریبا پایه و اساس مشترکی دارند. بر اساس اصول حقوقی و مواد قانونی، در صورت استنکاف بدهکار از پرداخت وجوه بدهی، امکان طرح و تقدیم دادخواست مطالبه وجه وجود دارد. اما برای تقدیم دادخواست مطالبه وجه، شرایط و لوازمی وجود دارد که اطلاع از آنها، باعث به حداقل رسیدن اشتباه در طرح دعوا خواهد بود. گروه وکلای مهر و دفتر حقوقی محمد رضا مهری وکیل پایه یک دادگستری، با توجه به تهیه راهنمای نگارش حقوقی برای اطلاع عموم مردم، نمونه دادخواست مطالبه وجه را با فرمت کلی در سایت رسمی موسسه حقوقی بین المللی طلیعه عدالت و مهر پارسیان، قرار داده است تا در مواقع لزوم مورد استفاده عزیزان قرار گیرد. اما نمونه دادخواست مطالبه وجه، در همه دعاوی یکسان نیست و در بیشتر موارد، مشاوره با وکیل وصول مطالبات، درباره نحوه تنظیم دادخواست مطالبه وجه و همچنین تهیه لایحه دفاعیه جهت ارایه به دادگاه، بهترین تصمیم تلقی می شود.

سوالات درباره نمونه داخواست مطالبه وجه

  • تنظیم نمونه دادخواست مطالبه وجه چه کمکی در طرح دعوای حقوقی مطالبه وجه خواهد نمود؟
  • مرجع صالح برای رسیدگی به دادخواست مطالبه وجه کجاست؟
  • دادخواست مطالبه وجه در چه دادگاهی طرح می شود و آیا با حکم حقوقی مطالبه وجه امکان بازداشت بدهکار وجود دارد؟
  • برای دسترسی به نمونه دادخواست مطالبه وجه چک چگونه اقدام نماییم؟
  • دادخواست مطالبه وجه چه میزان هزینه دادرسی دارد؟

شرایط طرح دادخواست مطالبه وجه

  1. داشتن طلب مسلم و مستند به یکی از مدارکی که بدهی را ثابت می کند. از قبیل، رسید دریافت وجه، فیش واریزی، رسید کارت به کارت، چک یا سفته و برات، داشتن دو شاهد مبنی بر طلبکار بودن خواهان، اقرار خوانده.
  2. سر رسید شدن بدهی و رسیدن موعد پرداخت وجه و استنکاف خوانده از پرداخت وجه.
  3. ارسال اظهارنامه قانونی جهت مطالبه طلبی که مستند به اسناد تجاری نیست و یا اثبات مطالبه از ناحیه خوانده و استنکاف بدهکار.
  4. دادخواست مطالبه وجه کمتر از دویست میلیون ریال در صلاحیت شوراهای حل اختلاف قرار دارد و بیش از این مبلغ در دادگاه حقوقی قابل طرح است.

نمونه دادخواست مطالبه وجه

خواهان: مشخصات طلبکار یا طلبکاران در این ستون قید می شود.

خوانده: مشخصات بدهکار در این بخش قید می شود.

وکیل: در صورتی که دادخواست مطالبه وجه توسط وکیل مطرح می شود مشخصات وکیل خواهان در این بخش درج می گردد.

خواسته و بهای آن: مبلغ وجه مورد تقاض در این قسمت خواهد آمد به انضمام خسارت تاخیر تادیه و خسارات دادرسی.

دلایل و منضمات: در این بخش هر مدرکی که ثابت کننده طلب است قید می شود از جمله: رسید عادی، قرارداد فی مابین، استشهادیه شهود، اظهارنامه قانونی و پاسخ به اظهارنامه توسط خوانده در صورت وجود، فیش واریزی

نمونه دادخواست مطالبه وجه | مشاوره حقوقی وکیل اکبریان | وکیل پایه یک دادگستری

نمونه دادخواست مطالبه وجه | مشاوره حقوقی وکیل اکبریان | وکیل پایه یک دادگستری

متن نمونه دادخواست مطالبه وجه

ریاست محترم مجتمع قضایی…/دادگستری شهرستان…/ دادگاه عمومی بخش، محل اقامت خوانده و یا محل انجام تعهد

با سلام و احترام، با توجه به اینکه بر اساس دادخواست تقدیمی و مستندات پیوست، این جانب به شرح زیر از خوانده محترم طلبکار هستم، شرح دادخواست تقدیم می شود:

اول. به موجب یک فقره رسید عادی که شهود نیز ذیل آن را امضا نموده اند، مبلغ ۱۱۱۱۱۱۱۱۱ ریال جهت تهیه مواد غذایی، در اختیار خوانده محترم قرار گرفت و مشارالیه مکلف شد ظرف ده روز اقلامی که در رسید قید شده است را به بنده تحویل نماید.

دوم. ذیل رسید مورد استناد، مقرر گردید در صورت عدم انجام تعهد، نسبت به استرداد مبلغ دریافتی به این جانب اقدام نماید.

سوم. با توجه به خلف وعده خوانده، با ارسال اظهارنامه قانونی، از وی انجام تعهد را خواستار شدم. در پاسخ به اظهارنامه قانونی، خوانده اقرار به دریافت وجه نمود ولی از پرداخت آن نیز استنکاف نمود.

چهارم. با توجه به اینکه شرط داوری تعیین شده بود و اینجانب در اظهارنامه ارسالی، عدم تمایل خود برای ارجاع به داوری را اعلام نمودم و خوانده نیز عدول از شرط داوری را پذیرفته است، با تقدیم دادخواست حاضر و مستندات پیوست، تقاضای صدور حکم به محکومیت خوانده به پرداخت مبلغ۱۱۱۱۱۱۱۱ را به عنوان اصل خواسته و پرداخت خسارت تاخیر تادیه از تاریخ ابلاغ اظهارنامه تا زمان اجرای حکم و پرداخت هزینه های دادرسی را دارم.

با احترام مجدد. خواهان( امضا)

متن فوق برای تنظیم دادخواست مطالبه وجه می تواند مورد استفاده قرار گیرد. اما باید توجه داشت که نمونه دادخواست مطالبه وجه، فقط برای طرح چگونگی بیان موضوع دعوا به کار می رود. جهت مشاوره درباره تنظیم دادخواست مطالبه وجه و یا تهیه هرگونه لایحه در دعاوی مالی از مشاوره وکیل پایه یک دادگستری استفاده فرمایید.

مراحل رسیدگی به دادخواست مطالبه وجه

پس از تنظیم دادخواست مطالبه وجه بر اساس نمونه دادخواست مطالبه وجه که در بالا تقدیم شد، در تهران و مراکز استانها با مراجعه به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک قضایی و در سایر شهرها، به دفاتر دادگاههای عمومی حقوقی، نسبت به ثبت دادخواست اقدام می نماییم. هزینه دادرسی معادل دعاوی مالی در دعوای مطالبه وجه پرداخت می شود و در دعاوی مطالبه وجه که خواسته کمتر از دویست میلیون ریال می باشد، دادخواست به شورای حل اختلاف تقدیم می شود.

پس از ثبت دادخواست در دفتر دادگاه یا شورای حل اختلاف، دستور تعیین وقت رسیدگی در صورت تکمیل بودن دادخواست توسط ریاست دادگاه صادر می شود. با حلول وقت رسیدگی و حضور طرفین و استماع اظهارات طرفین دادگاه در صورت اعلام ختم رسیدگی پس از جلسه اقدام به صدور رای می نماید.

در صورتی که خوانده در نشانی اعلامی شناخته نشود و یا خواهان امکان اعلام نشانی خوانده را نداشته باشد، درخواست دعوت خوانده از طریق نشر آگهر می نماید و با پرداخت هزینه نشر آگهی و ابلاغ وقت رسیدگی، وقت رسیدگی از طریق یکی از روزنامه های کثیر الانتشار، ابلاغ می گردد.

نمونه دادخواست مطالبه وجه | مشاوره حقوقی وکیل اکبریان | وکیل پایه یک دادگستری

نمونه دادخواست مطالبه وجه | مشاوره حقوقی وکیل اکبریان | وکیل پایه یک دادگستری

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *