مزاحمت برای بانوان | مشاوره حقوقی وکیل اکبریان | وکیل پایه یک دادگستری

مزاحمت برای بانوان | مشاوره حقوقی وکیل اکبریان | وکیل پایه یک دادگستری

مزاحمت برای بانوان | مشاوره حقوقی وکیل اکبریان | وکیل پایه یک دادگستری

مزاحمت برای بانوان

مزاحمت برای بانوان، در همه جوامع با کیفر روبروست. اصولا مزاحمت برای بانوان و اطفال به واسطه ضعف جسمانی این دو گروه از افراد جامعه، مورد تقبیح اخلاقی و جرم انگاری در همه کشورهای دنیا شده است. در شرع مقدس اسلام نیز مزاحمت برای نوامیس و اطفال، مورد نکوهش قرار گرفته است. در بخش تعزیرات قانون مجازات اسلامی و قانون جرایم رایانه ای و همچنین جرایم علیه عفت و اخلاق عمومی، انواع مزاحمت برای بانوان که شامل مزاحمت فیزیکی برای بانوان، مزاحمت تلفنی برای بانوان، مزاحمت تلگرامی و مزاحمت در فضاهای مجازی برای بانوان، آزار جنسی بانوان در محیط کار توسط کارفرما، آزار جنسی برای بانوان در محیط سینما و تلویزیون توسط تهیه کننده ها و کارگردان ها، مورد تحلیل و بررسی توسط حقوقدانان قرار گرفته است. گروه وکلای مهر با همکاری دپارتمان حقوق کیفری موسسه حقوقی و داوری بین المللی طلیعه عدالت و مهر پارسیان اقدام به بررسی تحلیلی جرم مزاحمت برای نوامیس و اطفال و تاریخچه قانونگذاری جرم مزاحمت برای بانوان نموده است که توسط دفتر حقوقی محمد رضا مهری وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی خانواده منتشر می شود.

سوالات قابل طرح درباره مزاحمت برای بانوان و جرم مزاحمت برای نوامیس و اطفال

  • مزاحمت خیابانی برای بانوان و کودکان به چه صوورت تحقق می یابد؟ مزاحمت پیامکی برای بانوان و مزاحمت تلفنی برای بانوان چیست و چه مجازاتی در پی دارد؟
  • انتشار عکس های خصوص بانوان از مصادیق مزاحمت تلگرامی برای بانوان و یا مزاحمت برای بانوان در فضای مجازی محسوب می شود؟
  • آزار جنسی در محیط کار سینما و تلویزیون و سایر محیط های کاری برای بانوان چگونه محقق می شود؟ مزاحمت برای بانوان در محیط کار چیست؟ مزاحمت برای کودکان و اطفال و آزار جنسی اطفال به چه صورت است؟
  • مشاوره حقوقی درباره آزار جنسی و مزاحمت برای بانوان چگونه امکان پذیر است؟

بررسی جرم مزاحمت برای بانوان و اطفال

بر اساس قانون مجازات اسلامی، با وجود شرایطی که ذکر خواهد شد، تعرض به بانوان و کودکان، فراهم آوردن موجبات توهین و هتک حیثیت بانوان و کودکان، ایجاد مزاحمت برای بانوان و کودکان، در معابر و اماکن عمومی، تحت ماده قانونی خاص به عنوان هتک حیثیت اشخاص قابل مجازات بوده و مرتکب، به مجازات حبس از دو تا شش ماه و تحمل شلاق تعزیری تا ۷۴ ضربه محکوم خواهد شد. جهت تحقق جرم مزاحمت برای بانوان و اطفال، وجود شرایط زیر الزامی است:

  • مرتکب در معابری که تردد در همه ساعات شبانه روز برای عموم آزاد است، مرتکب جرم مزاحمت برای بانوان و کودکان شود. بنابراین مزاحمت برای افراد مذکر و کسانی که مشمول تعریف مونث و کودک نمی شوند از شمول این عنوان مجرمانه خارج است.
  • مرتکب در اماکن عمومی مانند اداره های دولتی، شرکت های خصوصی، هتل ها و امثال این گونه اماکن که بر اساس قانون اماکن عمومی تعریف شده است، اقدام به مزاحمت برای بانوان، تعرض به حیثیت اشخاص و انجام اعمال توهین آمیز اقدام نماید. مزاحمت و تعرض در اماکن خصوصی مشمول حکم این ماده نمی شود و با ماده قانونی دیگری قابل مجازات است.
  • مزاحمت برای بانوان و اطفال به صورت فیزیکی و انجام اعمال توهین آمیز انجام شود مانند تعقیب و دست درازی به بانوان و کودکان و ادامه تعقیب با توجه به اعتراض مجنی علیه از مصادیق مزاحمت برای بانوان و کودکان است. احراز توهین و مزاحمت و اعمالی که موجب مزاحمت برای نوامیس و اطفال شده است، بنا به تعریف عرف و قاضی رسیدگی کننده می باشد.
  • جرم مزاحمت برای بانوان و کودکان از جمله جرایمی است که جنبه عمومی دارد و با اعلام گذشت شاکی خصوصی، مرتکب از مجازات معاف نمی شود. هر چند اعلام گذشت شاکی خصوصی موجب تخفیف در مجازات و یا تعلیق اجرای مجازات تحت شرایطی خواهد بود.

جرم مزاحمت تلفنی برای بانوان و مزاحمت پیامکی برای بانوان

بر اساس قانون، هر کس به وسیله تلفن و سایر دستگاههای مخابراتی، برای اشخاص و به ویژه بانوان ایجاد مزاحمت نماید، علاوه بر مجازات های دولتی که شرکت مخابرات اعمال خواهد نمود، به حبس از یک تا شش ماه، محکوم خواهد شد. جرم مزاحمت تلفنی برای بانوان، غیر قابل گذشت است و اعلام گذشت شاکی خصوصی فقط موجب تخفیف در مجازات خواهد بود. نکته قابل بحث درباره مزاحمت پیامکی برای بانوان، عبارات و الفاظ موجود در پیامک ارسالی می باشد. اگر پیامک مزاحم متضمن قذف و یا تهدید به قتل و یا هر تهدیدی باشد، علاوه بر محکومیت به مجازات مزاحمت پیامکی برای بانوان، به مجازات جرم دیگر هم محکوم خواهد شد.

مزاحمت برای بانوان | مشاوره حقوقی وکیل اکبریان | وکیل پایه یک دادگستری

مزاحمت برای بانوان | مشاوره حقوقی وکیل اکبریان | وکیل پایه یک دادگستری

جرم مزاحمت برای بانوان در فضای مجازی

رسیدگی به جرم مزاحمت برای بانوان در فضای مجازی در شهرستانهایی که دادسرای جرایم رایانه ای در آنها شروع به کار نموده است، در این دادسراها قابل طرح است. در سایر شهرها موضوع مزاحمت برای بانوان در فضای مجازی، انتشار عکس های خصوصی بانوان در فضای مجازی، تهدید در فضای مجازی و سایر جرایمی که از طریق فضای مجازی اتفاق می افتد، از طریق دادسرای عمومی قابل طرح است. در تهران دادسرای جرایم رایانه ای تهران، به صورت تخصصی به موضوع مزاحمت برای بانوان از طریق فضای مجازی رسیدگی می نماید.

مزاحمت برای بانوان در محیط کار

اخیرا تعدادی از بازیگران سینما درباره آزار جنسی فردی در سینما و تلویزیون ایران، اظهاراتی داشتند که باعث وصول پرسش هایی در این باره شده است. اما به صورت کلی هر خانمی به دلیل زیر دست بودن از طرف مدیر مربوطه مورد آزار جنسی و یا از روی اکراه تن به رابطه جنسی داده باشد، علاوه بر طرح شکایت کیفری و مطالبه خسارت مادی بر اساس قانون مسوولیت مدنی می تواند خسارت معنوی از کارفرما نیز مطالبه نماید. این موضوع در قانون مسوولیت مدنی به صراحت قید شده است کما اینکه برقراری رابطه نامشروع و هر گونه آزار جنسی بانوان در محیط کار، می تواند موجب محکومیت کیفری مرتکب شود.

مزاحمت برای بانوان | مشاوره حقوقی وکیل اکبریان | وکیل پایه یک دادگستری

مزاحمت برای بانوان | مشاوره حقوقی وکیل اکبریان | وکیل پایه یک دادگستری

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *