مجازات نشر اکاذیب | مشاوره حقوقی وکیل اکبریان | وکیل پایه یک دادگستری

مجازات نشر اکاذیب | مشاوره حقوقی وکیل اکبریان | وکیل پایه یک دادگستری

مجازات نشر اکاذیب | مشاوره حقوقی وکیل اکبریان | وکیل پایه یک دادگستری

مجازات نشر اکاذیب

جرم انگاری نشر اکاذیب ریشه در آموزه های دین اسلام دارد. مجازات نشر اکاذیب در قانون مجازات اسلامی به عنوان یکی از جرایم تعزیری، به عنوان عنصر قانونی جرم نشر اکاذیب، قید شده است. اشاعه اکاذیب، پخش شایعه متضمن هتک حرمت و هتک حیثیت، افترا و توهین، به نوعی با یکدیگر مترادفند. جرم نشر اکاذیب، و مجازات نشر اکاذیب، در مقاله پیش رو که توسط دپارتمان حقوق کیفری موسسه حقوقی بین المللی طلیعه عدالت و مهر پارسیان، تهیه و تدوین شده مورد بررسی کارشناسی قرار گرفته است. ارکان جرم نشر اکاذیب، تفاوت افترا و نشر اکاذیب، بررسی جرم نشر اکاذیب به عنوان جرم مطبوعاتی، بررسی جرم نشر اکاذیب در فضای مجازی و رسانه های دیجیتالی، مجازات نشر اکاذیب رایانه ای، مجازات نشر اکاذیب مطبوعاتی، و مجازات نشر اکاذیب به قصد تهدید امنیت ملی و اقدام علیه نظام، معانی نزدیک به هم دارند. اما مجازات نشر اکاذیب در هر گروهی می تواند متفاوت باشد که باید مورد دقت قرار گیرد.

مباحث قابل طرح درباره مجازات نشر اکاذیب

  • جرم نشر اکاذیب چگونه قابل تحقق است؟ آیا پخش یک شایعه در فضای مجازی هم مشمول جرم نشر اکاذیب و محکومیت به مجازات نشر اکاذیب را به دنبال دارد؟
  • آیا لازم است چندین دروغ و کذب به عنوان جرن نشر اکاذیب منتشر شود و یا نشر خبر کذب واحد هم برای مجازات نشر اکاذیب کافی است؟
  • اگر سهوا به وسیله انتشار مکتوبی، نشر اکاذیب صورت گیرد و عذرخواهی هم انجام شود باز به عنوان نشر اکاذیب قابل تعقیب کیفری می باشد؟
  • تفاوت افترا و نشر اکاذیب در چیست؟ نشر اکاذیب در قانون مجازات جرایم نیروهای مسلح چه مجازاتی دارد؟

عنصر قانونی جرم نشر اکاذیب

مبنای شرعی مجازات نشر اکاذیب و جرم انگاری نشر اکاذیب، از قرآن کریم آمده است. در آیه ۱۹ سوره نور، عذاب دنیا و آخرت به کسانی وعده داده شده است که اشاعه فحشا و نشر اکاذیب را دوست دارند. در قانون مجازات اسلامی، در ماده ۶۹۸ تعزیرات، مجازات نشر اکاذیب را از دو ماه تا دو سال حبس و یا شلاق تا ۷۴ ضربه تعیین نموده است. علاوه بر تحمل مجازات نشر اکاذیب، در صورت امکان، باید از شاکی اعاده حیثیت نیز شود.

عنصر معنوی جرم نشر اکاذیب

عمدی بودن نشر اکاذیب، شرط محکومیت مرتکب به مجازات نشر اکاذیب تعیین شده است. بنابراین اگر کسی اشتباها و بدون قصد و عمد موضوع دروغی را منتشر نمود و یا حتی در بعضی موارد اقدام به عذرخواهی نموده باشد و خبر منتشر شده را اصلاح نماید، نمی توان به عنوان نشر اکاذیب وی را تحت تعقیب قرار داد. قصد اضرار به غیر در تعیین مجازات نشر اکاذیب اهمیت دارد. طبق ماده قانونی حتی اگر ضرری هم متوجه کسی نشود، صرف داشتن قصد اضرار به غیر، باز هم موضوع از نظر کیفری قابل تعقیب است. جرم نشر اکاذیب از جمله جرایم قابل گذشت محسوب می شود و با اعلام گذشت شاکی خصوصی، قرار موقوفی تعقیب و یا قرار موقوفی اجرا، حسب مورد صادر می شود.

عنصر مادی جرم نشر اکاذیب

با توجه به ماده ۶۹۸ قانون مجازات اسلامی، جرم نشر اکاذیب، باید به وسیله نامه، شکواییه، مراسله، عریضه، گزارش، توزیع هر گونه اوراق چاپی با امضا و بدون امضا و هر نوع مکتوبی که متضمن انتشار مطالب خلاف واقع و یا نقل قولی از مسوولین که خلاف واقع باشد را منتشر نماید، مشمول جرم نشر اکاذیب می باشد. اظهارات شفاهی اشخاص، نمی تواند مشمول مجازات نشر اکاذیب قرار گیرد و رویه قضایی نیز این نظر را تایید می کند. لازم نیست که اوراق مذکور به اشخاص متعددی ارسال شود و یا اکاذیب و شایعات متعددی نسبت داده شود. صرف نسبت دادن یک دروغ با ارکان مندرج در ماده جرم نشر اکاذیب می تواند موجب شکایت شاکی شود. شعبه دوم دیوان عالی کشور، در رای شماره ۲۶۳۲ در تفسیر ماده ۶۹۸ تعزیرات، بیان داشته که هر چند ماده با آوردن کلمه جمع نشر اکاذیب در مقام بیان بوده ولی منظور نوع آن بوده است. اگر کسی یک امر کذب و خلاف واقع را بر خلاف حقیقت و به نحو مقرر در قانون به کسی نسبت دهد قابل محکومیت به مجازات نشر اکاذیب می باشد.

مجازات نشر اکاذیب | مشاوره حقوقی وکیل اکبریان | وکیل پایه یک دادگستری

مجازات نشر اکاذیب | مشاوره حقوقی وکیل اکبریان | وکیل پایه یک دادگستری

مجازات نشر اکاذیب به عنوان جرایم مطبوعاتی

اگر نشر اکاذیب در روزنامه ها و نشریات، یا هرگونه مطبوعات دیجیتال و آنلاین و در خبرگزاری ها، اتفاق افتاده باشد، به عنوان جرم مطبوعاتی به شرحی که در مقاله دادگاه رسیدگی به جرایم مطبوعاتی ونوشتار آشنایی به جرایم مطبوعاتی وب سایت گروه وکلای مهر و دفتر حقوقی محمد رضا مهری منتشر شده است، در دادگاه ویژه مطبوعات و با حضور هیئت منصفه مطبوعات قابل رسیدگی است. اما مجازات قابل اعمال در نشر اکاذیب به وسیله نشریات، تفاوتی به سایر موارد ندارد.

مجازات نشر اکاذیب به عنوان جرایم رایانه ای

تفاوت عمده نشر اکاذیب به وسیله سامانه های مخابراتی ورایانه ای در مجازات نشر اکاذیب رایانه ای قابل مشاهده است. اگر نشر اکاذیب به وسیله ارسال پیامک انبوه یا غیر انبوه، ارسال ایمیل، نشر اکاذیب از طریق کانال های تلگرامی و یا اینستاگرام، و به صورت کلی نشر اکاذیب در فضای مجازی با استفاده از رایانه و سامانه های مخابراتی صورت گیرد، مرتکب به حبس از ۹۱ روز تا ۲ سال، یا پرداخت جزای نقدی از ۵ میلیون تا ۴۰ میلیون ریال، محکوم می شود. بنابراین مجازات نشر اکاذیب رایانه ای از مجازات نشر اکاذیب عادی، شدید تر است.

مجازات نشر اکاذیب در قانون مجازات جرایم نیروهای مسلح

ماده ۷۸ قانون مجازات جرایم نیروهای مسلح، در تعیین مصادیق نشر اکاذیب، گزارش خلاف واقع را مد نظر قرار داده است. به موجب این ماده، هر نظامی که عمدا، گزارشی خلاف واقع به فرماندهان یا دیگر مقامات، ارایه نماید یا با مخفی کردن حقایق، و تغییر موضوع گزارش یا ارایه گزارش ناقص موجب عواقبی که در ادامه خواهد آمد بشود، یا اینکه به صورت عمدی، جرایم ارتکابی نظامین تحت امر خود را گزارش نکند یا از گزارش آن جلوگیری نموده و در وقت مقرر گزارش های لازم را ارایه ننماید، در صورتی که اعمال وی موجب شکست جبهه اسلام و تلفات جانی گردد، به مجازات محارب محکوم می شود.

در صورتی که موضوعات فوق الذکر مربوط به امور جنگی یا مسایل امنیت داخلی و خارجی باشد به حبس از دو تا پنج سال و در سایر موارد که صرفا تخلف انظباطی محسوب می شود به حبس از سه ماه تا یکسال محکوم خواهد شد.

تفاوت نشر اکاذیب با افترا

در جرم افترا، نسبت دادن عملی که در قانون برای آن مجازات تعیین شده است موضوع جرم است. اگر شاکی در مرجع رسمی صراحتا جرمی به کسی نسبت دهد و نتواند ادعای خود را ثابت نماید به شرط داشتن تعمد در انتساب جرم، به عنوان مفتری تحت تعقیب قرار می گیرد. اما در نشر اکاذیب، صرف شایعه پردازی و انتشار موضع دروغ مورد جرم انگاری قرار گرفته است. در مجازات نشر اکاذیب و مجازات افترا نیز تفاوت هایی وجود دارد. در صورت نیاز به مشاوره حقوقی درباره مجازات نشر اکاذیب و مجازات افترا، با گروه حقوقی مهر تماس حاصل فرمایید.

مرجع صالح جهت شکایت نشر اکاذیب

جرم نشر اکاذیب، با توجه به محل وقوع آن، در صلاحیت دادسرای عمومی و انقلاب محل وقوع جرم، قابل رسیدگی و طرح شکایت می باشد. جرم نشر اکاذیب به عنوان جرم مطبوعاتی، در محل انتشار نشریه مورد شکایت، و جرم نشر اکاذیب رایانه ای در دادسرای جرایم رایانه ای در تهران و شهرستانهایی که دارای دادسرای جرایم رایانه ای می باشند قابل شکایت است و در شهرهایی که دادسرای جرایم رایانه ای و یا دادسرای فرهنگ و رسانه در آنها آغاز به کار ننموده است، در دادسرای عمومی و انقلاب قابل طرح است. جرم نشر اکاذیب نیروهای مسلح در دادسرای نظامی و جرم نشر اکاذیب روحانیون در دادسرای ویژه روحانیت قابل طرح و پیگیری می باشد.

مجازات نشر اکاذیب | مشاوره حقوقی وکیل اکبریان | وکیل پایه یک دادگستری

مجازات نشر اکاذیب | مشاوره حقوقی وکیل اکبریان | وکیل پایه یک دادگستری

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *