مجازات رانندگی در حال مستی

مجازات رانندگی در حال مستی

مجازات رانندگی در حال مستی

در سال های اخیر بسیاری از تصادفات رانندگی در ایران در اثر استفاده از مشروبات الکلی و یا استعمال مواد مخدر  یا روان گردان بوده است. در سال ۱۳۹۴، بیش از سه هزار فقره تصادف در حال مستی راننده از سوی دادستان وقت تهران گزارش شده است. حتی در خیلی از کشورها که استعمال مشروبات الکلی موضوعی معمول است، با وجود این نیز کسی که شرب خمر نموده و مست است از رانندگی ممنوع شده است و چنانچه در حال مستی رانندگی کند جرم محسوب شده و مجازاتی نیز در نظر گرفته شده است. دپارتمان حقوق کیفری گروه وکلای مهر به عنوان تخصصی ترین گروه وکالت در ایران با دارا بودن کادر تخصصی وکیل پایه یک دادگستری در ایران که سال ها سابقه مشاوره حقوقی و وکالت را دارا می باشند در این یادداشت مجازات رانندگی در حال مستی را بررسی نموده اند. امید است که مورد رضایت شما عزیزان قرار گیرد.

سوالات متداول در خصوص مجازات رانندگی در حال مستی

 • مجازات رانندگی در حال مستی در قانون ایران چیست؟ آیا مجازات مصرف مشروبات الکلی ساقط می شود؟

 • مجازات رانندگی در حال مستی در چه مواقعی تشدید می شود؟

 • مرجع صالح برای رسیدگی و تعیین مجازات رانندگی در حال مستی کجاست؟

 • بهترین وکیل پایه یک دادگستری جهت پیگیری پرونده های کیفری چه خصوصیاتی دارد؟

 • تعلیق اجرای مجازات رانندگی در حال مستی و قتل شبه عمد در حال مستی امکان پذیر است؟

 • قتل عمدی با استفاده از مشروبات الکلی به قصد مستی و قتل قابل اثبات است؟

 • مجازات راننده مقصر در حوادث رانندگی چگونه اعمال می شود؟

 • چه مجازاتی در انتظار راننده مست است؟

 • مجازات مستی در قانون مجازات اسلامی

  مصرف مشروبات الکلی بعد از انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۷ توسط دولت ایران منع شده و قانون گذار نیز به تبعیت از متون فقهی برای مصرف مشروبات الکلی، حمل و نگهداری، خرید و فروش مشروبات الکلی و قاچاق آن مجازات تعیین کرده است.  در حال حاضر مطابق قانون مجازات اسلامی مصرف مشروبات الکلی چه موجب مستی شود یا نشود، هشتاد ضربه شلاق حدی است که بعد از اثبات در دادگاه، اصولا ساقط نمی شود مگر اینکه مصرف کننده مجنون یا صغیر بوده باشد و یا پس از ارتکاب جرم توبه نماید. البته چنانچه مصرف کننده به نحو علنی و در معابر و اماکن عمومی اقدام به شرب خمر نماید، علاوه بر مجازات شلاق حدی به ۲ ماه تا ۶ ماه حبس تعزیری درجه هفت محکوم خواهد شد.

  تشدید مجازات برای رانندگی در حال مستی

  قانون مجازات اسلامی در فصل بیست و نهم اقدام به وضع مقرراتی در خصوص جرایم ناشی از تخلفات رانندگی نموده است که مطابق آن چنانچه راننده متخلف با بی احتیاطی یا بی مبالاتی یا عدم مهارت یا عدم رعایت نظامات دولتی با هریک از وسایل نقلیه موتوری مرتکب قتل غیر عمد شود علاوه بر پرداخت دیه به مجازات شش ماه تا سه سال حبس تعزیری محکوم می شود. قانون گذار برای کسانی که مشروبات الکلی استفاده می نمایند و در حال مستی مشغول به رانندگی هستند مجازات شدید تعیین نموده است چرا که در حال مستی امکان وقوع تصادف افزایش می یابد و تعیین مجازات شدید برای راننده مست، از جمله اقدامات صحیح قانون گذار بوده است. این مقرره در ماده ۷۱۸ نمود پیدا می نماید و چنانچه راننده متخلف در حال مستی مرتکب جرم شود به بیش از دوسوم حداکثر مجازات محکوم می شود. به عنوان مثال چنانچه متصدی وسیله نقلیه در حال مستی مرتکب قتل غیر عمد شود دادگاه می تواند وی را به بیش از ۵ سال حبس تعزیری محکوم می نماید.

  لازم به ذکر است علاوه بر مجازات تعزیری راننده به شلاق حدی که از مجازات شرب مسکر در قانون ایران است نیز محکوم می شود. ضمنا قانون به دادگاه اجازه داده است که چنانچه لازم بداند راننده متخلف را از حق تصدی یا رانندگی وسیله نقلیه به مدت یک تا پنچ سال ممنوع و محروم نماید.

  چگونگی اثبات استعمال مشروبات الکلی

 •  جهت صدور حکم مبنی بر مجازات شلاق حدی و همچنین تشدید مجازات راننده ای که در حال رانندگی مست یا مسلوب الاراده بوده است، می بایست مستی راننده در مرجع صالح ثابت شود. جهت اثبات مستی دادسرا می تواند با تکیه بر اقرار راننده یا نظریه پزشکی قانونی قرار مقتضی صادر نماید. البته بدیهی است چنانچه در گزارش پلیس یا ضابطان دادگستری، حالت مستی راننده تصریح شود، دادسرا یا دادگاه بدون اقرار یا نظریه پزشکی قانونی هم می توانند به استناد ماده ۷۱۸ قانون مجازات اسلامی، حسب مورد قرار یا حکم اشد صادر نمایند.

  مرجع صالح جهت رسیدگی مجازات رانندگی در حال مستی

  چنانچه متصدی وسیله نقلیه موتوری با بی مبالاتی یا بی احتیاطی یا عدم مهارت یا عدم رعایت نظامات دولتی مرتکب قتل غیر عمدی شود دادسرای عمومی محل وقوع جرم، و در تهران دادسرای ویژه راهور، تحقیقات مقدماتی را عهده دار خواهند بود و پس از صدور قرار جلب به دادرسی، پرونده کیفری جهت محاکمه راننده متخلف به دادگاه کیفری ۲ ارسال می شود. اگر در قرار جلب به دادرسی تنها قتل غیر عمد باشد راننده متخلف تنها به ۶ ماه تا ۳ سال حبس و پرداخت دیه در صورت مطالبه اولیای دم محکوم می شود و چنانچه راننده متخلف در حال مستی مشغول به رانندگی بوده و مرتکب قتل غیر عمد شود مجازات، ۸۰ ضربه شلاق حدی و حداقل ۵ سال حبس تعزیری می باشد.

  پرداخت خسارت و دیه توسط شرکت بیمه

  مطابق قانون بیمه اجباری در پرونده های تخلفات رانندگی که منجر به خسارت و صدمات بدنی یا قتل غیر عمد می شود چنانچه راننده مقصر، بیمه شخص ثالث داشته باشد، بیمه مکلف به پرداخت خسارات می باشد، لیکن شرکت بیمه می تواند پس از پرداخت خسارت، مبالغ پرداختی را از راننده مقصر مطالبه نماید.

  بهترین وکیل پایه یک دادگستری تهران

 • همانطور که بیان شد استعمال مشروبات الکلی و اقدام به رانندگی در حال مستی خطرات جانی و مالی دارد و حتی در بسیاری از کشورهای خارجی که استعمال مشروبات الکلی آزاد است، قانون گذاران کشورهای مذکور، رانندگی در حال مستی را ممنوع کرده و برای رانندگانی که در حال مستی رانندگی می نمایند مجازات در نظر گرفته اند. در ایران نیز در صورتی که راننده متخلف مست باشد می تواند از علل تشدید مجازات واقع شود. چنانچه شما عزیزان در خصوص جرایم ناشی از تخلفات رانندگی، مجازات رانندگی در حال مستی، علل تشدید و تخفیف مجازات راننده و مانند اینها سوالاتی دارید حتما با وکیل پایه یک دادگستری تماس حاصل بفرمایید. گروه وکلای مهر به عنوان تخصصی ترین گروه وکلا با بهره مندی از وکلای پایه یک دادگستری که با دانش مطلوبی که در پرونده های کیفری و حقوقی را دارا می باشند در تمامی پرونده های مطروحه در دادگاه ها و دادسراها به شما عزیزان مشاوره حقوقی ارایه نموده و قبول وکالت می نمایند.

 • رانندگی در مستی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *