مجازات استفاده از فیلتر شکن | مشاوره حقوقی وکیل اکبریان | وکیل پایه یک دادگستری

مجازات استفاده از فیلتر شکن | مشاوره حقوقی وکیل اکبریان | وکیل پایه یک دادگستری

مجازات استفاده از فیلتر شکن | مشاوره حقوقی وکیل اکبریان | وکیل پایه یک دادگستری

مجازات استفاده از فیلتر شکن

مجازات استفاده از فیلتر شکن در صورتی امکان پذیر است که طبق قانون، استفاده از فیلتر شکن، جرم انگاری شده باشد. محمد رضا مهری وکیل پایه یک دادگستری و متخصص حقوق جزا و جرم شناسی، در تشریح جرم بودن استفاده از فیلتر شکن، به قانون جرایم رایانه ای و فتاوای معتبر فقهی تمسک جسته و به نظر این وکیل دادگستری، هر چند ممکن است حکم استفاده از فیلتر شکن در بعضی مواقع حرام باشد، اما مجازات عبور از فیلترینگ و مجازات استفاده از فیلتر شکن، در مصادیق جرایم رایانه ای و در قانون جرایم رایانه ای و همچنین لیست جرایم رایانه ای کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه در فضای مجازی، نیامده است. بنابراین و بر اساس اصل ۳۶ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، با توجه به عدم تعیین مجازات استفاده از فیلتر شکن، تابع اصل ۳۷ قانون اساسی، حکم استفاده از فیلتر شکن، برائت است. اما معایب استفاده از فیلتر شکن، بازدید از سایت های فیلتر شده غیر اخلاقی، جرم دانلود فیل غیر اخلاقی و مجازات های جرایم رایانه ای به صورت مختصر در این مقاله که توسط گروه تحقیقاتی موسسه حقوقی بین المللی و داروی طلیعه عدالت و مهر پارسیان تهیه شده است، به اختصار تشریح خواهد شد.

سوالات کاربران درباره مجازات استفاده از فیلتر شکن

  • آیا در قانون جرایم رایانه ای و قوانین جزایی ایران، جرم استفاده از فیلتر شکن تعریف شده است؟
  • کسب درآمد از محل فروش فیلتر شکن و آموزش نحوه عبور از فیلترینگ، مشمول مالیات می شود؟
  • وی پی ان چیست و چگونه می توان متوجه جلوی سو استفاده از انتقال اطلاعات کاربران به سرورهای فیلتر شکن را گرفت؟
  • در صورت فروش فیلتر شکن و عدم کارکرد صحیح فیلتر شکن، می توان تحت عنوان کلاهبرداری اینترنتی در دادسرای جرایم رایانه ای طرح شکایت کنیم؟
  • حکم استفاده از فیلتر شکن طبق نظر مراجع تقلید چیست؟
  • آیا امکان طرح شکایت در صورت استفاده از فیلتر شکن و سرقت داده ها از سوی سرور ارایه دهنده فیلتر شکن به دادسرای جرایم رایانه ای وجود دارد؟
  • در صورتی که سرقت داده ها در خارج از کشور انجام شده باشد امکان طرح شکایت در دادسرای امور بین الملل تهران و پیگیری از طریق پلیس اینترپل وجود دارد؟

مفهوم فیلتر شکنVPN

شبکه مجازی خصوصی Virtual Private Network که به صورت اختصاریVPN وی پی ان نامیده می شود، در ایران معادل استفاده از فیلتر شکن و درگاههای ارایه کننده نرم افزار فیلتر شکن مورد استفاده قرار می گیرد. اما در واقع، شبکه ای خصوصی است تا از اطلاعات کاربران در مقابل هکرها و بد افزارها، محافظت نموده و حفظ امنیت کاربران و حریم شخصی آنها را به عهده دارد. به طور مثال فرض کنید که بانکی، جهت انتقال روزانه اطلاعات کاربران خود و مشتریان در فضای وب، جهت تامین امنیت اطلاعات حساب مشتریان از وی پی ان استفاده می نماید. این کاربرد وی پی ان نه تنها جرم نیست و تحت هیچ قانونی قابل پیگیری نیست بلکه مورد تایید قانون  نیز می باشد. طبق قانون جرایم رایانه ای و تعیین مصادیق جرایم رایانه ای توسط کارگروه تشکیل شده، بعضی از سایت های غیر اخلاقی که اقدام به انتشار تصاویر و فیلم های مستهجن و مبتذل می نمایند، توسط کمیته فیلترینگ، فیلتر شده و دسترسی به سایت های ممنوعه طبق قانون، از طریق خدمات ارایه شده توسط سرورهای ایرانی ممکن نیست. جهت عبور از فیلترینگ، کاربر با نصب نرم افزاری که سرورهای ان معمولا در کشورهای خارجی وجود دارد، یک IP یا کد ورود خارجی دریافت می نماید و پس از انتقال به اینترنت ارایه شده در خارجج از کشور به سایت های فیلتر شده دسترسی پیدا می کند.

مجازات استفاده از فیلتر شکن | مشاوره حقوقی وکیل اکبریان | وکیل پایه یک دادگستری

مجازات استفاده از فیلتر شکن | مشاوره حقوقی وکیل اکبریان | وکیل پایه یک دادگستری

جرم استفاده از فیلتر شکن

انتشار و فروش فیلتر شکن، به شرحی که در ادامه مطالب گروه وکلای مهر و در سایت دفتر حقوقی محمد رضا مهری وکیل پایه یک دادگستری خواهد آمد، جرم محسوب می شود. اما چالش موجود، در بحث جرم استفاده از فیلتر شکن و سوال کاربران در این زمینه می باشد. بر اساس نظریه مشورتی شماره ۳۶۷ مورخ۲۵/۰۲/۱۳۹۱ اداره حقوقی قوه قضاییه، با توجه به اینکه در قانون جرایم رایانه ای مصوب ۱۳۸۸، جرم استفاده از فیلتر شکن و دانلود رایگان یا پولی فیلتر شکن، مورد جرم انگاری و تعیین مجازات قرار نگرفته است، استفاده از فیلتر شکن و دانلود آن جرم محسوب نمی شود.

مجازات استفاده از فیلتر شکن

با توجه به عدم جرم انگاری استفاده از فیلتر شکن، به طریق اولی، مجازات استفاده از فیلتر شکن منتفی می باشد. اما گاهی ممکن است استفاده از فیلتر شکن منجر به ارتکاب جرایم دیگری گردد که این موضوع مقدمه جرم بعدی قلمداد شود. در این گونه موارد مجازت استفاده از فیلتر شکن به صورت مستقل وجود ندارد و مطرح نیست. اما اگر با عبور از فیلترینگ و استفاده از فیلتر شکن، جرم کلاهبرداری اینترنتی محقق شود، موضوع جداگانه است که در مقاله کلاهبرداری اینترنتی در سایت موسسه حقوقی بین المللی طلیعه عدالت و مهر پارسیان قابل دسترسی است.

مجازات فروش و انتشار فیلتر شکن و آموزش روش های عبور از سامانه فیلترینگ

بر اساس بند ج ماده ۲۵ قانون جرایم رایانه ای، در دسترس قرار دادن یا انتشار محتویات آموزش دسترسی غیر مجاز، جرم انگاری شده است. هر چند تفاسیر متفاوتی از این ماده قانونی می شود و با توجه به تفسیر مضیق قوانین کیفری و تکلیف تفسیر قوانین کیفری به نفع متهم، در دسترس قرار دادن اتفاقی فیلتر شکن و انتشار سهوی محتویات آموزشی نحوه دسترسی غیر مجاز به داده های اینترنتی، جرم نیست اما اگر با توجه به قراین و شواهد مشخص شود که متهم، در انتشار فیلتر شکن و آموزش روش های عبور از سامانه فیلترینگ، عمدی داشته است، می توان مجازات فروش و انتشار فیلتر شکن را برای وی تعیین نمود. مجازات آموزش روش های عبور از سامانه فیلترینگ، بر اساس قانون، تحمل ۹۱ روز تا یکسال حبس و یا پرداخت جزای نقدی، از ۵ میلیون تا ۲۰ میلیون ریال و یا هر دو مجازات می باشد. اما اگر متهم، فروش و انتشار فیلتر شکن را حرفه خود قرار داده باشد، به هر دو مجازات محکوم می شود.

تحصیل مال از طریق نامشروع در جرایم رایانه ای

در تمامی مواردی که جرمی از طریق تحصیل مال از طریق نامشروع انجام می شود، ممکن است به دلیل تحصیل مال نامشروع، اتهام جدیدی نیز به متهم تفهیم شود. در بسیاری از مواد قانونی، جهت اموال تحصیل شده از جرم، قیدی وجود ندارد. فقط در صورتی که در خود ماده قانونی تکلیف اموال حاصل از جرم تعیین شده باشد، به آن عمل می شود و در غیر این صورت با توجه به اطلاق قانون در بخش تحصیل مال از طریق نامشروع، به این دلیل نیز قابل پیگیری است.

شکایت از فروشنده فیلتر شکن به عنوان کلاهبردار

قرار دادهای بین اشخاص، اگر مخالف اخلاق حسنه و قانون نباشد در دادگاههای ایران قابل طرح است. قرارداد خرید فیلتر شکن و یا ارایه خدمات عبور از فیلترینگ و نصب نرم افزار فیلتر شکن، مغایر قانون است و مشروعیت جهت معامله در این گونه معاملات احراز نمی شود. بنابراین اگر از طریق خرید فیلتر شکن و یا تجهیزات و آموزش فیلتر شکن ضرر و زیان متوجه شخصی شود، امکان مطالبه خسارت ضعیف به نظر می رسد. در صورتی که توسط کلاهبرداری اینترنتی مورد کلاهبرداری قرار گرفته باشید و مرتکب مقیم خارج از کشور باشد، می توان از طریق دادسرای امور بین الملل تهران، نسبت به طرح شکایت و تعقیب از طریق پلیس اینترپل یا پلیس بین الملل اقدام نمود.

معایب استفاده از فیلتر شکن و VPN

در مواردی که شخص از VPN استفاده می کند تا دسترسی به سایت های غیر مجاز برای وی آسان شود، بعد از تخصیصIP در خارج از کشور، تمامی داده های کاربر داخلی به سرورهای مستقر در خارج منتقل شده و امکان دسترسی از خارج از کشور به اطلاعات شما وجود دارد. حال فرض بفرمایید شخص استفاده کننده از فیلتر شکن کارمند بانک باشد و از محل شعبه بانک و با کامپیوتر بانک اقدام به استفاده از فیلتر شکن نماید. در این حالت تمامی اطلاعات مشتریان که در کامپیوتر وی وجود دارد به سرور خدمات دهنده فیلتر شکن منتقل می شود و امکان سو استفاده از حساب های مشتریان وجود دارد. به بیان دیگر، هنگام استفاده از فیلتر شکن، بیش از اطلاعاتی که برای شما ارسال می شود، اطلاعات از رایانه یا گوشی هوشمند شما قابل دریافت از سوی سرورهای خارجی می باشد.

مجازات استفاده از فیلتر شکن | مشاوره حقوقی وکیل اکبریان | وکیل پایه یک دادگستری

مجازات استفاده از فیلتر شکن | مشاوره حقوقی وکیل اکبریان | وکیل پایه یک دادگستری

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *