قرار بازداشت موقت | مشاوره حقوقی وکیل اکبریان | وکیل پایه یک دادگستری

قرار بازداشت موقت | مشاوره حقوقی وکیل اکبریان | وکیل پایه یک دادگستری

قرار بازداشت موقت | مشاوره حقوقی وکیل اکبریان | وکیل پایه یک دادگستری

قرار بازداشت موقت

با توسعه ی قوانین کیفری و با وجود قوانین مدون در زمینه ی آیین دادرسی کیفری، دو مرجع دادسرا و دادگاه کیفری، برای برقراری امنیت و آرامش و ایجاد نظم در جامعه و جلوگیری از ایجاد هرج و مرج، هر یک به طور قانونی، وظایفی را که برایشان مشخص شده است را انجام می دهند تا با کشف جرایم و تعقیب متهم و مجرم و در نهایت احراز مجرمیت او، با صدور حکمی مناسب، در صدد مجازات او و جلوگیری از رفتار پر خطر او برآیند.

مرجع قضایی کیفری برای کشف جرم و تعقیب متهم و مجرم ممکن است اقداماتی انجام دهد تا حقیقت را کشف نماید، از جمله اینکه ضابطین دادگستری را برای بازجویی از مظنونین و یا بازرسی از محلی مامور نماید و یا اینکه با صدور قرارهای تامینی مناسب، اقدامات لازم را در جهت حفظ ادله و آثار به جا مانده از جرم به عمل بیاورد. اگر در حین بازرسی و انجام تحقیقات نسبت به وقوع جرم، شخص یا اشخاصی را به عنوان مظنون ارتکاب جرم بیابد که انتساب جرم به آنها قوی باشد، با صدور قرار تامینی بازداشت موقت، اقدام به توقیف وی می کند.

در این مقاله پاسخ سوالات عزیزان، درباره قرار بازداشت موقت، مرجع صالح برای صدور قرار بازداشت و اعتراض به قرار بازداشت موقت که توسط موسسه حقوقی و داوری بین المللی طلیعه عدالت و مهر پارسیان، برترین موسسه حقوقی ایران و با تجربه ترین گروه وکلای ایران، با مشاوره محمدرضا مهری وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی و کیفری منتشر می گردد، پرداخته می شود.

سوالات مربوط به قرار بازداشت موقت

  • قرار بازداشت موقت و علت صدور قرار بازداشت موقت چیست؟
  • مرجع صالح برای صدور قرار بازداشت موقت کجاست؟
  • موارد صدور قرار بازداشت موقت چیست؟ موارد الزامی صدور قرار بازداشت موقت کدامند؟
  • تبدیل قرار بازداشت موقت به قرار دیگر چگونه می باشد؟ مهلت اعتراض به قرار بازداشت موقت کجاست؟
  • فرآیند صدور قرار بازداشت موقت به چه نحو می باشد؟ مرجع اعتراض به قرار بازداشت موقت کجاست؟
  • نحوه ی اعتراض به قرار بازداشت موقت چگونه می باشد؟ وکیل متخصص کیفری جهت تنظیم لایحه اعتراض به قرار بازداشت موقت کیست؟

ماهیت و علت صدور قرار بازداشت موقت

قرارهایی که مراجع کیفری در زمینه ی رسیدگی خود به جرایم انجام می دهد، قرارهای تامینی می باشد که با توجه به شدت و حدت نوع جرم واقع شده و شخصیت بزهکار و سابقه ی کیفری و یا سوسابقه ی کیفری او صادر می کند، این قرارها بر اساس نوع جرم و شخصیت مرتکب به صورت ضعیف و قوی می باشد. به طور کلی، شدیدترین قرار کیفری که مرجع کیفری قضایی در رابطه با متهم و مظنون، انجام می دهد، صدور قرار تامینی بازداشت موقت می باشد که در صورتی که جرم واقع شده اهمیت و تاثیر به سزایی داشته باشد، صادر می شود و در بعضی موارد هم قاضی ملزم به صدور آن می گردد و به جهت جلوگیری از فرار و یا اختفای مظنون می باشد تا در صورتی که با وجود ادله ی کافی، جرم به او منتسب باشد، از دسترس خارج نگردد و قابل مجازات باشد.

مرجع صالح برای صدور قرار بازداشت موقت

با توجه به فلسفه ی قرار بازداشت موقت که به طور موقت برای جلوگیری از فرار یا اختفای متهم می باشد تا رسیدگی و تحقیقات انجام شود، مرجع دادسرا عهده دار این امر می باشد و قرار بازداشت موقت را صادر می کند. قرار بازداشت موقت توسط بازپرس، یا جانشین بازپرس در دادگاه عمومی بخش، صادر و به نظر دادستان می رسد و در صورت تایید، اجرا می شود.

قرار بازداشت موقت | مشاوره حقوقی وکیل اکبریان | وکیل پایه یک دادگستری

قرار بازداشت موقت | مشاوره حقوقی وکیل اکبریان | وکیل پایه یک دادگستری

موارد صدور قرار بازداشت موقت اجباری

به طور کلی صدور قرار بازداشت موقت جایز نمی باشد ولی در برخی جرایم که ماهیت آنها برای امنیت جامعه ضروری می باشد، صادر می گردد که به شرح ذیل است:

الف) جرائمی که مجازات قانونی آنها سلب حیات یا قطع عضو و در جنایات عمدی علیه تمامیت جسمانی، جنایاتی که میزان دیه آنها ثلث دیه کامل مجنی علیه یا بیش از آن است.

ب) جرائم تعزیری که درجه چهار و بالاتر است.

پ) جرائم علیه امنیت داخلی و خارجی کشور که مجازات قانونی آنها درجه پنج و بالاتر است.

ت) ایجاد مزاحمت و آزار و اذیت بانوان و اطفال و تظاهر، قدرت نمایی و ایجاد مزاحمت برای اشخاص که به وسیله چاقو یا هر نوع اسلحه انجام شود.

ث) سرقت، کلاهبرداری، ارتشاء، اختلاس، خیانت در امانت، جعل یا استفاده از سند مجعول در صورتی که مشمول بند (ب) این ماده نباشد و متهم دارای یک فقره سابقه محکومیت قطعی به علت ارتکاب هر یک از جرائم مذکور باشد.

و صدور این قرار در صورتی که یکی از شرایط ذیل باشد، لازم می شود:

الف)  آ‎زاد بودن متهم موجب از بین رفتن آثار و ادله جرم یا باعث تبانی با متهمان دیگر یا شهود و مطلعان واقعه گردد و یا سبب شود شهود از ادای شهادت امتناع کنند.

ب) بیم فرار یا مخفی شدن متهم باشد و به طریق دیگر نتوان از آن جلوگیری کرد.

پ)  آزاد بودن متهم مخل نظم عمومی، موجب به خطر افتادن جان شاکی، شهود یا خانواده آنان و خود متهم باشد.

تبدیل قرار بازداشت موقت به قرار تامین کیفری دیگر

اگرچه قرار بازداشت موقت در موارد الزامی صادر می گردد و متهم حق اعتراض به قرار بازداشت موقت را دارد. ولی در صورتی که رسیدگی کیفری در جرایم موضوع بندهای الف، ب، پ و ت ماده ۳۰۲ قانون آیین دادرسی کیفری باشد و تا دو ماه و در سایر جرایم تا یک ماه، متهم به علت قرار بازداشت موقت در بازداشت بماند و پرونده ی اتهامی او منتهی به تصمیم نهایی در دادسرا نشده باشد، در این صورت بازپرس مکلف به فک یا تخفیف قرار تامین می باشد که در این صورت نیازی به تایید دادستان نیست ولی در صورت ابقای قرار بازداشت موقت، تایید دادستان لازم می باشد.

در صورت دیگر، هرگاه موجبات بازداشت متهم، مرتفع گردد، در این صورت بازپرس با موافقت دادستان، به صورت فوری رفع بازداشت می کند و یا اینکه متهم می تواند درخواست رفع بازداشت یا تبدیل قرار را از بازپرس بخواهد و بازپرس ظرف مدت پنج روز به طور مستدل پاسخ می دهد.

از طرفی دیگر دادستان و یا دادگاه کیفری می تواند خود نسبت به تشدید و یا تخفیف(تبدیل) قرار تامین هم اقدام نماید.

فرآیند صدور قرار بازداشت موقت

صدور قرار بازداشت موقت، باید به طور مستدل و موجه باشد و قرار بازداشت موقت متهم باید فوری نزد دادستان ارسال شود. دادستان مکلف است حداکثر ظرف بیست و چهار ساعت نظر خود را به طور کتبی به بازپرس اعلام کند. هرگاه دادستان با قرار بازداشت متهم موافق نباشد، حل اختلاف با دادگاه صالح است و متهم تا صدور رأی دادگاه در این مورد که حداکثر از ده روز تجاوز نمی‌کند، بازداشت می شود، در این صورت متهم به بازداشتگاه معرفی می شود و چنانچه متهم به منظور جلوگیری از تبانی، بازداشت شود، دلیل آن در برگه اعزام قید می شود. مدت بازداشت متهم نباید از حداقل مجازات حبس مقرر در قانون برای آن جرم تجاوز کند و در هرصورت در جرایم موجب مجازات سلب حیات مدت بازداشت موقت از دو سال و در سایر جرایم از یکسال تجاوز نمی‏کند.

اعتراض به قرار بازداشت موقت

در صورت رفع موجب بازداشت، درخواست رفع بازداشت از بازپرس درخواست می شود و در مدت پنج روز پاسخ داده می شود ولی اگر رد شد متهم می تواند ظرف مدت ده روز به آن اعتراض کند و این درخواست هر ماه یک بار مطرح می شود.

در صورت ابقای قرار بازداشت موقت توسط بازپرس با سپری شدن دو ماه یا یک ماه، متهم می تواند از این تصمیم به مدت ده روز به دادگاه صالح شکایت نماید. در صورت اختلاف دادستان با بازپرس در مورد صدور قرار بازداشت موقت، دادگاه کیفری با توجه به نوع اتهام و جرم واقع شده، صالح به رسیدگی می باشد.

قرار بازداشت موقت | مشاوره حقوقی وکیل اکبریان | وکیل پایه یک دادگستری

قرار بازداشت موقت | مشاوره حقوقی وکیل اکبریان | وکیل پایه یک دادگستری

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *