اعسار از اجراییه ثبتی | مشاوره حقوقی وکیل اکبریان | وکیل پایه یک دادگستری

شروع به جرم | مشاوره حقوقی وکیل اکبریان | وکیل پایه یک دادگستری

شروع به جرم | مشاوره حقوقی وکیل اکبریان | وکیل پایه یک دادگستری

شروع به جرم

جرم به فعل یا ترک فعلی گفته می شود که قانون برای آن مجازات و کیفر تعیین می کند. برای ارتکاب هر جرمی، مقدمه و شرایطی لازم است که در صورت وجود و وقوع آن شرایط جرم واقع و از نظر قانونی بسته به نوع جرایم در صورت وقوع و ارتکاب جرم شخص مستوجب مجازات و کیفر می گردد، برخی جرایم برای اینکه به طور کامل واقع شده باشد، مقید به نتیجه ی خاصی می باشد و برخی دیگر به صرف وقوع و ارتکاب آن و بدون اینکه منوط به تحقق فعل خاصی باشد، واقع می گردد.

برای وقوع جرم مراحلی از ابتدا تا ارتکاب جرم لازم است که شامل خطور فعل مجرمانه به ذهن جانی، قصد و اراده برای انجام جرم، تهیه ی وسایل و شرایط لازم، اقدامات اولیه و مقدماتی برای انجام جرم و در نهایت ارتکاب جرم می باشد. شروع به جرم شامل مرحله ی انجام اقدامات اولیه و مقدماتی می باشد که قبل از انجام کامل جرم می باشد و به همین خاطر اگرچه جرم واقع و قصد مجرم محقق نشده است، ولی چون رفتار خطرناکی را از خود بروز داده است در نتیجه قانون گذار برای این میزان از اعمال، مجازات تعیین کرده است که بسته به جرم، مجازات شروع به جرم متفاوت خواهد بود.

در این مقاله پاسخ سوالات عزیزان، درباره شروع به جرم، شرایط تحقق شروع به جرم و جرایم دارای شروع به جرم و مجازات شروع به جرم که توسط موسسه حقوقی و داوری بین المللی طلیعه عدالت و مهر پارسیان، برترین موسسه حقوقی ایران و با تجربه ترین گروه وکلای ایران، با مشاوره محمد رضا مهری وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی و کیفری منتشر می گردد، پرداخته می شود.

سوالات مربوط به شروع به جرم

  • شروع به جرم و شرایط لازم برای تحقق آن چیست؟ مجازات قانونی شروع به جرم چیست و چه محدودیت هایی برای شروع به جرم وجود دارد؟
  • مجازات مقرر برای شروع به جرم چگونه می باشد؟
  • موارد مصرح به شروع به جرم در قانون چیست؟

شروع به جرم و شرایط تحقق شروع به جرم

شروع به جرم به عمل و حالتی از مراحل جرم اطلاق می شود که شخص مرتکب جرم، با انجام مقدمات و اقدامات اولیه ی جرم اقدام به تکمیل جرم می نماید ولی جرم بدون اینکه مجرم آن را با اراده ی خود ترک نماید و از ادامه ی آن خوددرای کند، متوقف می شود و دیگر قادر به انجام آن نمی باشد و بدون اراده ی او متوقف می شود و جرم نیمه تمام می ماند. معیار شروع به جرم در برخی از جرایم متفاوت خواهد بود، به طور مثال در جرایمی مثل قتل عمدی که تحقق جرم منوط کشتن شخص می باشد، در این صورت شروع به جرم قبل از کشتن و انجام آن شامل عملیات کشنده می باشد ولی در مواردی هم که جرم مطلق می باشد و مقید به نتیجه ی خاصی نیست، تشخیص شروع به جرم امکان پذیر نمی باشد، مانند توهین که نمی توان به طور دقیق قائل به شروع جرم بود.

شروع به جرم | مشاوره حقوقی وکیل اکبریان | وکیل پایه یک دادگستری

شروع به جرم | مشاوره حقوقی وکیل اکبریان | وکیل پایه یک دادگستری

برای تحقق شروع به جرم، باید انجام عملیات لازم برای جرم، بدون اراده ی مرتکب متوقف گردد و اگر شخص مرتکب با اراده ی خود انجام جرم را متوقف سازد در این صورت شروع به جرم محقق نخواهد شد، بلکه اگر آن مقدار از عمل انجام شده، جرم باشد در این صورت خود تحت عنوان مستقلی، جرم می باشد. به طور مثال، در جرم کلاهبرداری که مرتکب سند جعل کرده است و قبل از انجام کلاهبرداری و انجام عملیات متقلبانه، به اراده ی خود متوقف می کند که خود تحت عنوان جرم جعل سند قابل تعقیب می باشد.

با توجه به مضیق بودن قوانین کیفری، برای تحقق شروع به جرم، شرط دیگری لازم است و آن اینکه قانون باید شروع به جرم و تصریح به آن را لحاظ نماید و قید کند که آیا جرم مورد نظر دارای شروع به جرم بوده و یا اینکه عمل انجام شده جرم نیست و یا خود تحت عنوان مستقلی جرم می باشد.

شرط دیگری که برای تحقق شروع به جرم لازم است، رفتار فیزیکی برای ارتکاب جرم صورت گرفته باشد و صرف تهیه ی مقدمات برای ارتکاب جرم، عنوان شروع به جرم را نخواهد داشت

مجازات مقرر برای شروع به جرم

الف) در جرایمی که مجازات قانونی آنها سلب حیات، حبس دایم یا حبس تعزیری درجه یک تا سه است به حبس تعزیری درجه چهار؛

ب)  در جرائمی که مجازات قانونی آنها قطع عضو یا حبس تعزیری درجه چهار است به حبس تعزیری درجه پنج؛ برخی از سرقتهای تعزیری و کلاهبرداری دارای مجازات شروع به جرم می باشند.

پ)  در جرائمی که مجازات قانونی آنها شلاق حدی یا حبس تعزیری درجه پنج است به حبس تعزیری یا شلاق یا جزای نقدی درجه شش؛

موارد مصرح قانون گذار در شروع به جرم

اگرچه معیاری را که قانون گذار در مورد تعریف و بیان مصادیق شروع به جرم قرار داده به صورت کلی و عام می باشد، ولی این معیار دقیقی نمی باشد، چرا که عملا برای برخی جرایم، نمی توان قائل به شروع جرم شد و در واقع شروع به جرم آنها دارای مجازات کیفری نمی باشد، از همین رو قانون برای هر جرمی، باید شروع به آن جرم را هم قابل مجازات بداند و در ضمن ماده ای منحصر و جداگانه، مجازات شروع به جرم آن را هم تعیین کند که این معیار در قانون مجازات اسلامی در بخش تعزیرات تعریف شده بود، ولی با تصویب قانون مجازات اسلامی جدید معیار تعیین مجازات برای این مصادیق هم تغییر یافته است که به شرح ذیل می باشد:

شروع به قتل عمدی: مجازات شروع به جرم قتل عمدی، حبس تعزیری درجه چهار می باشد.

شروع به سرقت تعزیری: مجازات شروع به جرم بعضی از سرقتهای تعزیری، مندرج در مواد ۶۵۱ الی ۶۵۴ ، حبس تعزیری درجه چهار می باشد.

شروع به جرم کلاهبرداری: مجازات شروع به جرم کلاهبرداری، حبس تعزیری درجه پنج می باشد

شروع به جرم اختلاس: با توجه به اینکه مجازات اختلاس به دو صورت مطرح گردیده است که شامل مجازات تعزیری درجه چهار یا پنج می باشد، در این صورت مجازات شروع به جرم اختلاس حداقل هر یک از موارد مذکور خواهد بود.

شروع به جرم آدم ربایی: مجازات شروع به جرم مورد نظر، حبس تعزیری درجه چهار می باشد.

شروع به جرم تخریب و خرابکاری وسایل و تاسیسات مورد استفاده ی عمومی: مجازات شروع به جرم، حبس تعزیری درجه پنج را دارد.

شروع به جرم جعل و تزویر: با توجه به گستردگی مصادیق و مجازاتهای جعل و استفاده از سند مجعول، شروع به جرم این جرم حداقل مجازات مقرر برای همان جرم خواهد بود.

شروع به جرم | مشاوره حقوقی وکیل اکبریان | وکیل پایه یک دادگستری

شروع به جرم | مشاوره حقوقی وکیل اکبریان | وکیل پایه یک دادگستری

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *