تاریخچه وکالت دادگستری در ایران | مشاوره حقوقی وکیل اکبریان | وکیل پایه یک دادگستری

تاریخچه وکالت دادگستری در ایران | مشاوره حقوقی وکیل اکبریان | وکیل پایه یک دادگستری

تاریخچه وکالت دادگستری در ایران | مشاوره حقوقی وکیل اکبریان | وکیل پایه یک دادگستری

تاریخچه وکالت دادگستری در ایران

مفهوم وکیل پایه یک دادگستری در ایران، از زمان تصویب قانون وکالت در ۲۵ بهمن ماه ۱۳۱۵، اولین قانون جامع وکالت در ایران، تحت عنوان وکیل درجه اول عدلیه، به کار رفت. قبل از تصویب قانون وکالت، در اصول تشکیلات عدلیه، مصوب ۲۷ تیرماه ۱۳۰۷ و قانون وکالت مصوب ۱۳۱۴، درباره نحوه اشتغال به وکالت و درجات وکالت دادگستری، اعم از وکیل درجه ۳ دادگستری، وکیل درجه ۲ دادگستری، وکیل درجه ۱ دادگستری و وکیل اتفاقی یا کارگشایان دادگستری سخن رفته بود. در قانون وکالت دادگستری مصوب ۱۳۱۵، تحولی در نظام وکالت صورت گرفت. هر چند همچنان کانون وکلای دادگستری، یه صورت یکی از سازمانهای زیر نظر وزارت عدلیه( وزارت دادگستری فعلی) انجام وظیفه می کرد، اما نحوه مداخله وکلا در دعاوی و حدود صلاحیت آنها مدون و منظم گردید. در سال ۱۳۳۳ و به دنبال لغو کلیه مصوباتی که اختیار تصویب آنها توسط مجلسین به آقای دکتر محمد مصدق داده شده بود، این مصوبه نیز لغو شد و لایحه استقلال کانون وکلای دادگستری، در ۰۵/۱۲/۱۳۳۳ به تصویب مجلس شورای ملی رسید. در لایحه قانونی استقلال کانون وکلای دادگستری، وکیل پایه یک دادگستری و وکیل پایه دو، به رسمیت شناخته شد و وکیل اتفاقی و کارگشایان دادگستری نیز همچنان به قوت خود باقی ماند. در آیین نامه لایحه قانونی استقلال کانون وکلای دادگستری، کارآموز وکالت و وکیل پایه یک دادگستری مشاهده می شود که هر کدام شرح وظایف و اختیارات خود را دارد. در این نوشته که توسط دفتر وکالت محمد رضا مهری وکیل پایه یک دادگستری در تهران، تهیه شده است، به صورت مختصر به شرح وظایف و تکالیف وکیل پایه یک دادگستری و کارآموز وکالت و همچنین مسوولیت های وکیل پایه یک دادگستری پرداخته می شود.

سوابق تحصیلی محمد رضا مهری وکیل پایه یک دادگستری

 • دیپلم آموزش ابتدایی از دانشسرای مقدماتی تربیت معلم تهران.
 • لیسانس حقوق از دانشگاه تهران.
 • دوره کارآموزی قضایی تهران با رتبه ممتاز.
 • فوق لیسانس حقوق از دانشگاه مالزی و دانشگاه آزاد علوم و تحقیقات تهران.
 • دکترای تخصصی از دانشگاه ادمونتون در رشته حقوق کیفری و جرم شناسی.
 • دوره تخصصی جرایم سایبری و جرایم رایانه ای از مرکز آموزش قضات، از جمله سوابق تحصیلی محمد رضا مهری وکیل پایه یک دادگستری می باشد.

سوابق شغلی محمد رضا مهری وکیل پایه یک دادگستری

 • سرپرست اداره حقوقی شرکت پخش سراسری ایران.
 • مشاور حقوقی آستان قدس رضوی.
 • قضاوت دادگستری.
 • وکیل پایه یک دادگستری.
 • مشاور حقوقی لیزینگ بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران.
 • مشاور حقوقی شرکت های سازمان تامین اجتماعی. (شستا)
 • مدیر موسسه حقوقی اهورا میهن قشم و موسسه حقوقی و داوری بین المللی طلیعه عدالت و مهر پارسیان از تاسیس تاکنون، عضویت در گروه وکلای مهر از تاسیس تاکنون.
 • مشاور حقوقی شوراهای حل اختلاف استان تهران و عضویت در کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری ها و کمیسیون حل اختلاف مالیاتی از سوابق شغلی محمد رضا مهری وکیل پایه یک دادگستری می باشد.

حدود اختیارات وکیل پایه یک دادگستری در ایران

با توجه به عدم تفکیک وظایف وکالتی در ایران، بر اساس قوانین وکالت که مختصری از آنها در ابتدای نوشتار حاضر درج شده است، وکیل پایه یک دادگستری در ایران در همه حوزه هایی که به نحوی با قانون سروکار دارند، امکان ورود و ارایه مشاوره حقوقی و خدمات وکالتی را دارد. بعضی از امور که صرفا جنبه حقوقی داشته و یا ورود در آنها موجب بروز آثار و تبعات حقوقی خواهد شد، با مشاوره و دخالت وکیل پایه یک دادگستری، بهتر به ثمر خواهد نشست. دقت بفرمایید که چه بسا تنظیم قرارداد سرمایه گذاری خارجی، تنظیم توافقات مابین زوجین قبل از ازدواج و یا مشاوره با وکیل خانواده درباره شرایط پذیرش شروط و تعهدات عقدنامه، خارج از جو احساسی پیش آمده در زمان خواستگاری و یا در زمان انجام معامله و اعتماد کامل طرفین به یکدیگر، چگونه می تواند راههای وقوع جرم کلاهبرداری و یا تدلیس در ازدواج را مسدود نماید. محمد رضا مهری وکیل پایه یک دادگستری، با بیش از ۱۷ سال سابقه کار حقوقی و اجرایی با همراهی گروه وکلای مهر، متشکل از زبده ترین وکلای امور گمرکی، وکلای تنظیم قراردادهای خارجی و بین المللی، قبول داوری در قراردادهای بین المللی، مشاوره حقوقی و تنظیم قراردادها و همچنین بهترین مشاور خانواده، آماده ارایه خدمات مشاوره حقوقی به عزیزان در ایران و سایر کشورها می باشد.

تاریخچه وکالت دادگستری در ایران | مشاوره حقوقی وکیل اکبریان | وکیل پایه یک دادگستری

تاریخچه وکالت دادگستری در ایران | مشاوره حقوقی وکیل اکبریان | وکیل پایه یک دادگستری

شرایط وکیل مهاجرت در ایران

تخصصی شدن وکالت در ایران، همواره یکی از دغدغه های وکلای دادگستری می باشد که تاکنون محقق نشده است. ورود وکلای پایه یک دادگستری بر اساس قانون وکالت که در دوره های گذشته دستخوش تغییرات بسیاری شده است، مجاز بوده و همان گونه که به عرض رسید، امکان ورود وکیل پایه یک دادگستری به دعاوی بین المللی و انتخاب وکیل در کشور مورد نظر متقاضی وجود دارد. شرایط وکیل مهاجرت در ایران اما تفاوت اساسی با همه کشورهای دنیا دارد. با توجه به پدیده قاچاق انسان و خروج غیر قانونی از طریق مرزهای غیر قانونی، و همچنین تشویق شرکت ها و موسسه های ایرانی خارج نشین، مبنی بر مهاجرت از ایران، پدیده فرار مغزها و سایر خطراتی که در راه مهاجرت از ایران پیش پای متقاضیان مهاجرت پهن شده است، بهترین راه، مشاوره حقوقی با وکیل پایه یک دادگستری و آشنا به قوانین بین المللی و شرایط پناهندگی در اروپا و کانادا که بعضا وضعیت رقت باری دارند، ضرورت می یابد. دفتر حقوقی محمد رضا مهری وکیل پایه یک دادگستری و آشنا به قوانین مهاجرتی و بین المللی، آماده ارایه خدمات مشاوره حقوقی درباره آثار و تبعات حقوقی مهاجرت از ایران و همچنین آثار و عواقب اعلام پناهندگی در کشورهای دیگر را دارد.

وکیل و مشاور حقوقی خانواده

برای دخالت در پرونده های مربوط به خانواده و تنظیم دادخواست های حقوقی خانواده، بدون شک داشتن تجربه کافی و دانش حقوقی خانواده در ایران و سایر کشورها بارزترین خصیصه وکیل پایه یک دادگستری می باشد. محمد رضا مهری وکیل پایه یک دادگستری با توجه به سابقه قضاوت در دادگاه خانواده استان تهران  و همچنین تسلط کافی بر قوانین خانواده در اروپا و کانادا، مناسب ترین گزینه جهت انجام مشاوره حقوقی خانواده و قبول پرونده های خانواده می باشد.

وکیل و مشاور حقوقی امور تجاری و سرمایه گذاری

جهت انجام مششاوره حقوقی ثبت شرکت در سایر کشورها و همچنین مشاوره حقوقی سرمایه گذاری در سایر کشورها، دفتر حقوقی و وکالت محمد رضا مهری وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی شرکت های تجاری با داشتن سابقه مرتبط در شرکت های سرمایه گذاری شاهد، شرکت های سرمایه گذاری تامین اجتماعی و شرکت های لیزینگ تحت نظر بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران  و قبول وکالت در پرونده های شرکت های سرمایه گذاری و کارگزاری بورس، آمادگی قبول مشاوره در تنظیم قراردادها و قبول وکالت در پرونده های مالی و اعتباری را دارد.

وکیل و مشاور حقوقی املاک و مستغلات

ویژگی بارز محمد رضا مهری وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی، استفاده از صاحب نظران و کارشناسان رسمی دادگستری در موضوعات مرجوعه وکالتی می باشد. دفتر وکالت محمدرضا مهری وکیل پایه یک دادگستری، در پرونده های حقوقی املاک و مستغلات و ارایه مشاوره حقوقی املاک و مستغلات، با قبول مشاوره حقوقی و ارجاع پرونده به کارشناسان مورد وثوق و متخصص دادگستری در موضوع حقوق املاک و مستغلات در تهران و سایر شهرها، انطباق قوانین موضوعه با آراء صادر شده از محاکم حقوقی و کیفری ایران و سایر کشورها، مشاوره حقوقی خرید املاک توسط ایرانیان در خارج از کشور، پیگیری نحوه اخذ اقامت در سایر کشورها با توجه به خرید ملک و سرمایه گذاری، آماده ارایه خدمات مشاوره حقوقی می باشد.

تاریخچه وکالت دادگستری در ایران | مشاوره حقوقی وکیل اکبریان | وکیل پایه یک دادگستری
تاریخچه وکالت دادگستری در ایران | مشاوره حقوقی وکیل اکبریان | وکیل پایه یک دادگستری

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *