دادخواست لغو حضانت | مشاوره حقوقی وکیل اکبریان | وکیل پاه یک دادگستری

دادخواست لغو حضانت | مشاوره حقوقی وکیل اکبریان | وکیل پاه یک دادگستری

دادخواست لغو حضانت | مشاوره حقوقی وکیل اکبریان | وکیل پاه یک دادگستری

سلب حضانت از یکی از والدین که بعد از طلاق، عهده دار حضانت فرزند شده اند، با اثبات عدم صلاحیت اخلاقی و ارتکاب جرم، امکان پذیر است. دادخواست سلب حضانت که در لسان حقوقی از آن به عنوان دادخواست لغو حضانت یاد می شود، به این معنی است که با تقدیم دادخواست و طرح دعوای سلب حضانت، مدعی عدم صلاحیت اخلاقی و یا مالی، جهت نگهداری و سرپرستی فرزند، نسبت به طرف مقابل می شویم. تعدادی از موکلین و کاربران با طرح سوالاتی درباره سلب حضانت و شرایط دادخواست سلب حضانت، از طریق ایمیل موسسه، به گروه وکلای مهر، تکلیف جمع آوری مطالب درباره دادخواست لغو حضانت فرزند را داده اند. آیا سوال شما در خصوص دادخواست لغو حضانت است؟ آیا مراحل حقوقی دادخواست لغو حضانت در دستگاه های قضایی را می دانید؟ آیا در خصوص چگونگی دادخواست لغو حضانت اطلاعاتی دارید؟ آیا از رویه بررسی دادخواست لغو حضانت مطلع هستید؟ آیا می دانید چه کسانی قانونا می توانند دادخواست لغو حضانت دهند؟ آیا شما به وکیل متخصص جهت طرح دعوی لغو حضانت نیاز دارید؟ در مقاله پیش رو که توسط مشاورین و کارشناسان ارشد موسسه حقوقی و داوری بین المللی طلیعه عدالت و مهر پارسیان برای شما عزیزان به رشته تحریر در آمده است، سعی بر آن شده است که شرایط و قوانین دادخواست لغو حضانت در نظام حقوقی ایران مورد بررسی و تحلیل قرار گیرد و پاسخ سوالات شما عزیزان به صورت کامل شرح داده شود.

حق حضانت و آثار حقوقی آن

همان طور که می دانید با جدایی والدین از یکدیگر، حق نگهداری از کودک و ملاقات والدین با کودک، تابع قوانین و مقررات خاصی قرار می گیرد که در قانون از آن با عنوان “حضانت” یاد می شود. فی الواقع حضانت، نگهداری از جسم کودک و تربیت و سرپرستی او است که حق و تکلیف والدین است. در حقوق ایران حضانت طفل تا ۷ سالگی بر عهده ی مادر است و پس از ۷ سالگی در صورتی که طفل دختر باشد، حضانت وی تا ۹ سالگی و در صورتی که پسر باشد، حضانت وی تا ۱۵ سالگی بر عهده ی پدر خواهد بود. بنابراین دختر پس از سن ۹ سالگی و پسر پس از سن ۱۵ سالگی از سن حضانت خارج می شوند و تشخیص اینکه نزد مادر خود باشند یا پدر، بر عهده ی خودشان است. منظور از سن دختر ۹ سال تمام قمری و پسر ۱۵ سال تمام قمری است. از آنجایی که قانون، حضانت را تا ۷ سالگی به مادر داده است، نیازی به اثبات امری از سوی مادر نیست و دادگاه مکلف است خارج از نوبت و بدون رعایت تشریفات قانون حکم به استرداد طفل صادر نماید. حکم صادر شده درباره حضانت مادر نیز فورا، قابل اجراست.

همچنین در صورت بروز اختلاف بین والدین در خصوص حضانت کودک پس از ۷ سالگی، با تشخیص دادگاه در این مورد تصمیم گیری خواهد شد. اما نکته مهم این است که در هر شرایطی برای واگذار نمودن حضانت اطفال، معیار و ملاک مصلحت کودک خواهد بود. در طلاق های توافقی، دادگاه حسب توافق طرفین تصمیم گیری می نماید. همچنین والدین، می توانند به نفع یکدیگر از حق حضانت خود صرف نظر نمایند. در نتیجه، توافقات و قراردادهای بین والدین در خصوص حق حضانت فرزندشان لازم الاجراست مگر آنکه بر خلاف مصلحت کودک باشد. در صورتی که مادر پس از طلاق، ازدواج نماید، حق حضانت فرزندان اعم از دختر یا پسر از وی سلب می گردد و در این صورت حق حضانت با پدر خواهد بود. با فوت هر یک از والدین حق حضانت به طرف دیگر تعلق می گیرد. بنابراین اگر پدر فوت نماید حق حضانت با مادر خواهد بود نه با جد پدری. مگر آنکه جد پدری درخواست نماید و اعطای حضانت به مادر را خلاف مصلحت کودک تشخیص دهد. در قانون مدنی بیان شده است هرکدام از والدین که طفل تحت حضانت او نیست، حق ملاقات طفل خود را دارد و تعیین زمان و مکان ملاقات و سایر جزئیات مربوط به آن، در صورت اختلاف بین والدین، با محکمه است. بنابراین حق ملاقات والدین با طفل، حتی در صورت وجود فساد اخلاقی مادر یا پدر قابل اسقاط نیست. همچنین پدر یا مادری که حضانت فرزند را بر عهده دارد، نمی‌تواند او را از محل حضانت خارج کند مگر آن‌که در شرایط ضروری از دادگاه برای انتقال اجازه بگیرد.

دادخواست لغو حضانت (سلب حضانت)

حق حضانت می تواند در شرایط خاصی که مصلحت طفل را به مخاطره می اندازد از والدین سلب شود. بنابراین لغو حضانت یا سلب حضانت امکان پذیر است. کما آنکه در قانون نیز بیان شده است : هرگاه در اثر عدم مواظبت و یا انحطاط اخلاقی پدر و مادری که طفل تحت حضانت او است، صحت جسمی یا تربیت اخلاقی طفل در معرض خطر باشد، دادگاه می‌تواند با تقاضای بستگان، قیم و یا رئیس حوزه قضایی، ترتیب مقتضی دیگری را برای حضانت کودک اتخاذ نماید.

دادخواست لغو حضانت | مشاوره حقوقی وکیل اکبریان | وکیل پاه یک دادگستری

دادخواست لغو حضانت | مشاوره حقوقی وکیل اکبریان | وکیل پاه یک دادگستری

بنابراین هر یک از والدین، یعنی پدر یا مادر در صورت تشخیص عدم صلاحیت طرف مقابل مبنی بر نگهداری و سرپرستی کودک خود، می توانند با مراجعه به دادگاه و ارائه دادخواست لغو حضانت و اثبات دلایل مبتنی بر عدم صلاحیت طرف مقابل، سلب حضانت را از دادگاه درخواست نمایند. بنابراین صرف ادعای عدم صلاحیت یکی از والدین کافی نمی باشد و دلایل مورد ادعا باید به اثبات برسد. دادخواست لغو حضانت به دلیل عدم صلاحیت می تواند به دلایل ذیل باشد:

مصادیق منجر به لغو حضانت عبارتند از:

  • ابتلا به بیماری روانی ضمن تشخیص و تایید پزشکی قانونی موجب سلب حضانت می شود.
  • اعتیاد زیان‌آور به الکل، مواد مخدر و قمار، نیز موجب لغو حضانت خواهد شد.
  • اشتهار به فساد اخلاقی و فحشا، از موارد لغو و سلب حضانت است.
  • تکرار ضرب و جرح خارج از حد متعارف، کودک را از حضانت خارج می کند.
  • سوءاستفاده از طفل یا اجبار او به ورود به مشاغل ضداخلاقی مانند فساد، فحشا، تکدی‌گری و قاچاق.
  • کار وقت‌گیری که مانع نگه‌داری شایسته طفل باشد، یا سهل‌انگاری و بی‌توجهی مداوم به سلامت جسمانی یا تربیت اخلاقی طفل ( با تشخیص دادگاه)، با عث لغو حضانت است.

مدارک لازم جهت طرح دادخواست لغو حضانت

  • کارت ملی و شناسنامه متقاضی که تصویر همه صفحات آن لازم است.
  • سندی که ثابت کننده عدم صلاحیت یکی از والدین برای حضانت فرزند باشد.
  • رای دادگاه مبنی بر واگذاری حضانت فرزند.
  • تکمیل دادخواست لغو حضانت یا دادخواست سلب حضانت.

پس از تکمیل دادخواست لغو حضانت یا دادخواست سلب حضانت توسط وکیل پایه یک دادگستری و یا وکیل خانواده، فرد متقاضی، می تواند شخصا در تهران و مراکز استانها، به دفتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه و دادخواست لغو حضانت را تقدیم نماید. در سایر شهرها، دادخواست سلب حضانت، مستقیم به دفتر دادگاه خانواده تقدیم می شود.

وکیل متخصص جهت طرح دعوی لغو حضانت

آیا شما به وکیل متخصص جهت طرح دادخواست لغو حضانت نیاز دارید؟ موسسه حقوقی و داوری بین المللی طلیعه عدالت و مهر پارسیان با تشکیل گروه وکلای مهر و به کارگیری بهترین  وکیل پایه یک دادگستری در امور خانواده، در سطح ایران و در سطح بین الملل، آماده ارایه مشاوره حقوقی و قبول وکالت در تمامی زمینه ها می باشد. گروه وکلای مهر تحت سرپرستی دکتر محمدرضا مهری وکیل پایه یک دادگستری با بیش از ۱۵ سال سابقه قضایی و وکالت می باشد و یکی از موسسات حقوقی پیشرو در وکالت تخصصی در داخل و خارج از کشوراست. لذا با توجه به امور تخصصی حضانت و استفاده از وکلای متخصص و مجرب در زمینه دادخواست لغو حضانت، و دادخواست سلب حضانت و تمامی دعاوی خانواده، شما عزیزان می توانید با وکلا و مشاورین زبده موسسه حقوقی و داوری بین المللی طلیعه عدالت و مهر پارسیان مشورت نمایید و اطلاعات لازمه را از ما دریافت نمایید.

دادخواست لغو حضانت | مشاوره حقوقی وکیل اکبریان | وکیل پاه یک دادگستری

دادخواست لغو حضانت | مشاوره حقوقی وکیل اکبریان | وکیل پاه یک دادگستری

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *