ثبت ازدواج خلاف قانون | مشاوره حقوقی وکیل اکبریان | ثبت ازدواج خلاف قانون | مشاوره حقوقی وکیل اکبریان | وکیل پایه یک دادگستریوکیل پایه یک دادگستری

ثبت ازدواج خلاف قانون | مشاوره حقوقی وکیل اکبریان | وکیل پایه یک دادگستری

ثبت ازدواج خلاف قانون | مشاوره حقوقی وکیل اکبریان | وکیل پایه یک دادگستری

ازدواج،تکالیف و وحقوق زوجین بعنوان یکی از مهم ترین مسایل جامعه ی امروزی محسوب میشود و در این رابطه مسایل و پرسشهایی برای افراد پیش میآید که از مهم ترین آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد.وظیفه ثبت ازدواج بر عهده ی کیست؟وظیفه ی سردفتر در رابطه با ثبت ازدواج و رعایت شرایط آن چیست؟ثبت ازدواج توسط سردفتر چه شرایطی دارد؟ در صورت داشتن اعتیاد و یا بیماری خطرناک تحت چه شرایطی می توان ازدواج کرد؟ ازدواج برای افراد زیر سن قانونی چه شرایطی دارد؟شرایط ازدواج مجدد مرد چیست؟
در ماده ۵۶ قانون حمایت خانواده مواردی که ثبت ازدواج بر خلاف قانون میباشد بیان شده است که ذیلا به شرح آن می پردازیم :
متن این ماده بیان میدارد که هرگاه سردفتر رسمی بدون اینکه موارد زیر را رعایت کند ، اقدام به ثبت آنها نماید به محرومیت درجه چهار ( انفصال دایم از خدمات دولتی و عمومی ) موضوع قانون مجازات اسلامی از اشتغال به سردفتری محکوم خواهد شد.
۱-ثبت ازدواج بدون دریافت گواهی عدم اعتیاد و عدم ابتلا به بیماریهایی که وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرده و طرفین باید قبل از ازدواج در مقابل این بیماری ها واکسینه شوند و همچنین بیماری های واگیردار و مسری که برای زوجین و فرزندان ناشی از آن ، خطرناک می باشنددر این موارد دفترخانه باید گواهی عدم اعتیاد و عدم ابتلا به بیماری های مذکور و واکسینه شدن زوجین در مقابل این بیماری ها را از آنان مطالبه و بایگانی نمایند.که در این رابطه علاوه بر ماده ۵۶ قانون حمایت خانواده ماده ۱۰۴۰ قانون مدنی نیز اشعار میدارد که هرکدام از زوجین می تواند جهت انجام وصلت نامزدی از طرف مقابلش بخواهد که گواهی پزشک نسبت به صحت از بیمایهای مسری مهم از قبیل سفلیس ، سوزاک و سل را ارائه دهد. در ماده ۲ قانون لزوم ارایه گواهی نامه ی پزشک قبل از وقوع ازدواج مصوب آذر ۱۳۱۷ نیز بر این امر تاکید شده که دفاتر ازدواج مکلف به اخذ گواهینامه ی پزشک مبنی بر نداشتن بیماری های مسری مهم که نوع آنها را وزارت دادگستری تعیین و اعلام مینماید، هستند و بعد از اخذ و بایگانی این گواهی می توانند وقوع ازدواج را ثبت نمایند و در ماده ۴ قانون مذکور برای سردفتری که بدون رعایت این موضوع اقدام به ثبت نماید مجازات حبس تادیبی از ۲ ماه تا یک سال را درنظر گرفته است.
درتبصره ی ذیل ماده۲۳ قانون حمایت خانواده بیان شده که درصورتی که گواهی پزشکی حاکی از وجود اعتیاد و یا امراض مذکور در قانون باشد، ثبت ازدواج در صورتی که زوجین از آن مطلع باشند بدون اشکال است. در رابطه با بیماری های مسری و خطرناک ،زوجین جهت نظارت و مراقبت  به مراکز تعیین شده معرفی خواهند شد و در صورتی که درمان بیماری های مذکور موجب آسیب رساندن به جنین باشد ، این مراقبت باید شامل ممنوعیت تولید نسل نیز باشد.
 ۲-ثبت ازدواج بدون دریافت اجازه  نامه دولت در رابطه با ازدواج زن ایرانی با تبعه ی خارجی
حسب ماده ۹۸۷ قانون مدنی، این حق به زنان ایرانی داده شده که می توانند با مرد تبعه خارج ازدواج نماید که دارای آثار متعددی در رابطه با تغییر تابعیت ، محدودیت در حق مالکیت و غیره می باشد که البته پس از فوت شوهر و یا طلاق صرفا از طریق تقدیم درخواست به وزارت امور خارجه به انضمام برگه ی تصدیق فوت شوهر و یا سند طلاق ، تابعیت اصلی زنبه همراه تمام حقوق و امتیازات متعلق به آن دوباره به وی تعلق خواهد گرفت.حسب بند ۱۸۴ بخشنامه سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با توجه به ماده ۱۰۶۰ قانون مدنی و آئینامه زناشوئی زنان ایرانی با اتباع خارجی و مقررات ماده ۱۷ قانون ازدواج با بانوان ایرانی باید اقدام به كسب اجازه از وزارت كشورنموده سپس ازدواج را ثبت نمایند. شماره و تاریخ اجازه نامه نیز بایددر دفترازدواج قید کنند .

ثبت ازدواج خلاف قانون | مشاوره حقوقی وکیل اکبریان | وکیل پایه یک دادگستری

ثبت ازدواج خلاف قانون | مشاوره حقوقی وکیل اکبریان | وکیل پایه یک دادگستری
۳-حکم صدور تجویز ازدواج مجدد
ازدواج مجدد مرد نیازمند کسب اجازه از دادگاه صالح(در هرصورت، حتی اگر زن رضایت دهد) و داشتن تمکن مالی شرط اساسی آن است و رعایت عدالت نیز از شروط آن به حساب می آید.

۴-ثبت ازدواج برخلاف مقررات نکاح قبل از سن بلوغی که باید به اذن ولی با تشخیص دادگاه صالح  و با رعایت شرط رعایت مصلحت ازدواجی را به ثبت برساند .

۵- بدون اینکه حکم دادگاه یا گواهی عدم امکان سازش یا گواهی موضوع ماده (۴۰)قانون حمایت خانواده  یا حکم تنفیذ راجع به احکام خارجی اقدام به ثبت هریک از موجبات انحلال نکاح یا اعلام بطلان نکاح یا طلاق نماید.

حسب ماده ۲۰ قانون حمایت خانواده زوج (شوهر) ملزم است نکاح دائم ، فسخ و انفساخ نکاح دائم ، طلاق ، رجوع و اعلام بطلان نکاح یا طلاق را در دفترخانه اسناد رسمی ثبت نماید  و اگر مردی بدون اینکه ازدواج دائم، طلاق یا فسخ نکاح یا  رجوع تا یک ماه از ثبت آن خودداری یا در مواردی که ثبت نکاح موقت الزامی است(مانند زمانی که زوجه حامل است) آن را ثبت ننماید، علاوه بر الزام به ثبت واقعه محکوم به پرداخت جزای نقدی درجه ۵ (۸٫۰۰۰٫۰۰۰الی ۱۸٫۰۰۰٫۰۰۰ تومان) و یا حبس تعزیری درجه هفت محکوم می  شود. این مجازات در مورد مردی که از ثبت انفساخ نکاح و اعلام بطلان نکاح یا طلاق استنکاف کند نیز مقرر است.
منحصر کردن ضمانت اجراي كيفري به زوج و عاقد و عدم جرم‌انگاري عمل زوجه كه يكي از طرفين عقد نكاح محسوب مي‌شد، یک سیاست حمایتی از زنان بود.

ثبت ازدواج خلاف قانون | مشاوره حقوقی وکیل اکبریان | وکیل پایه یک دادگستری

ثبت ازدواج خلاف قانون | مشاوره حقوقی وکیل اکبریان | وکیل پایه یک دادگستری

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *