انواع جرايم درحقوق كيفري

تقسيم بندي جرم از نظر طول زمان ارتكاب جرم:
از حيث طول زمان ارتكاب جرم به آني و مستمر تقسيم مي گردد :
۱- جرم آني : جرمي است كه در زمان كوتاهي به ارتكاب مي رسد ،

به عبارت ديگر زمان ارتكاب بسيار كوتاه بوده و در مدت غير قابل ملاحظه اي واقع مي شود اگرچه نتيجه آن مدت مديدي ادامه يابد .
۲- جرم مستمر : جرمي است كه فعل يا ترك فعل در يك لحظه و مدت كوتاه تحقق نيافته ، بلكه لازمه تحقق آن ،

استمرار عمل مادي در زمان است مثل استعمال علني لباس يا نشان دولتي بدون مجوز .

تقسيم بندي از نظر نحوه ارتكاب:
۱- جرم مقيد : جرمي است كه بر حسب تعريف قانوني و يا صدق عرفي ، زماني واقع مي شود كه تحقق خارجي پيدا مي كند كه نتيجه اي كه از آن منظور نظر است حاصل شده باشد ، مثل سرقت كه عمل ربايش صورت گرفته .
۲- جرم مطلق : جرمي است كه به صرف ارتكاب عمل واقع شده تحقق مي يابد اعم از اينكه عمل به نتيجه مطلوب عامل رسيده يا نرسيده باشد .
۳- جرم ساده : جرمي است كه عنصر مادي جرم از يك عمل يا گفتار و يا ترك فعل حاصل شده باشد مثل سرقت ، قذف ، زنا .
۴- جرم به عادت : جرمي است كه عنصر مادي مستلزم اعمال متعدد است كه هريك از آن اعمال منفردا قابل تعقيب نيستند .
۵- جرم جمعي : جرمي است كه از يك رشته اعمال پي در پي تشكيل شده است كه مجموع آن اعمال ، كلا يك عمل شناخته شده و براي آن مجازات تعيين مي شود .
۶- جرم مرتبط : جرائمي هستند كه بعضي از انها مقدمه بعضي ديگر بوده و يا به مناسبت بعضي ديگر ازتكاب يافته و يا تحقق بعضي منوط به تحقق بعضي ديگر باشد . مثل سرقت در دنباله قتل .
۷- جرم مركب : جرمي است كه عنصر مادي تشكيل دهنده آن از چند عمل تركيب يافته كه هريك به تنهايي جرم نبوده ، بلكه مجموعه آن عنصر مادي جرم را تشكيل مي دهد . مثلا كلاهبرداري .
۸- جرم مشهود و جرم غير مشهود : جرم مشهود جرمي است كه مرتكب در حين ارتكاب غافلگير شده و دلايل جرم هم مشهود است . در صورتي كه جرم غير مشهود جرمي است كه مدت زماني است كه به ارتكاب رسيده و به دست آوردن دلايل آن غير ممكن و يا غير مسلم است .
اقدامات مجرمانه بي بهره :
۱- جرم عقيم : وقتي است كه مجرم به واسطه عدم مهارت يا بي فكري خود يا يك علت اتفاقي غيرقابل پيش بيني نتيجه اي از عمل خويش نمي گيرد . مثلا فردي كه با وجود تهيه مقدمات و تيراندازي نمي تواند مجني عليه خود را به لحاظ اشتباه در ديد و عدم مهارت تيراندازي بكشد عملي انجام داده است كه اصطلاحا به آن جرم عقيم گويند .
۲- جرم محال : در جرم محال همانند جرم عقيم ، مرتكب تا پايان مسيرمجرمانه پيش مي رود اما پاه به اين علت كه نمي داند موضوع جرم وجود ندارد و گاه به اين دليل كه آگاه نيست وسايل مورد استفاده او براي ارتكاب جرم بي اثرند ، انجام بزه محال مي نمايد ، در شكل اول مثل آنكه مجرم به گمان اينكه شخص زنده اي را مي كشد به مرده اي تيراندازي مي كند و درشكل دوم مانند اينكه براي قتل ديگري از شكر به جاي ماده سمي استفاده نمايد .

منابع:

۱_باهري، محمد؛ حقوق جزاي عمومي/ تهران، مجد، ۱۳۸۰، چاپ اول.

۲_ صانعي، پرويز؛ حقوق جزاي عمومي/ تهران، گنج دانش، ۱۳۷۲، چاپ پنجم،  ج ۲٫

۳_نوربهاء، رضا؛ زمينه حقوق جزاي عمومي/ تهران، گنج دانش، ۱۳۸۰، چاپ پنجم.

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *