اعتراض به عملیات ثبتی | مشاوره حقوقی وکیل اکبریان | وکیل پایه یک دادگستری

اعتراض به عملیات ثبتی | مشاوره حقوقی وکیل اکبریان | وکیل پایه یک دادگستری

اعتراض به عملیات ثبتی | مشاوره حقوقی وکیل اکبریان | وکیل پایه یک دادگستری

اعتراض به عملیات ثبتی

اعتراض به عملیات ثبتی، درباره ثبت املاکی مطرح می شود که ممکن است در طول جریان ثبتی آن ملک، حقوق شخص ثالثی مورد تعرض قرار گرفته باشد. برای اعتراض به عملیات ثبتی، مواعدی در قانون ثبت اسناد و املاک قرار داده شده است که ثبت اعتراض به عملیات ثبتی در سازمان ثبت اسناد  و املاک، خارج از این مواعد به هیچ عنوان انجام نخواهد شد. هرچند پذیرش اعتراض به عملیات ثبتی حتی خارج از مهلت و موعد مقرر در دادگاه عمومی محل ثبت ملک، ممکن است ولی قطعا با توجه به آمره بودن مهلت های مقرر در قانون ثبت، دعوی اعتراض به عملیات ثبتی محکوم به رد است. ثبت اسناد و املاک، در برهه ای از تاریخ ایران، الزامی شد و پس از آن، هیچ سازمان و اداره دولتی حق پذیرش ادعای مالکیت در املاکی که جریان ثبتی آن خاتمه یافته است، ندارد. قوه حاکم، در تمام طول اعتبار قانون ثبت اسناد و املاک، از پذیرش مفهوم مخالف این معنی خودداری نمود و امروزه تقریبا در همه نقاط ایران ، اسناد مالکیت اراضی و املاک صادر شده است. اما هنوز اعتراضاتی به روند ثبت اسناد و املاک و اعتراض به عملیات ثبتی در دادگاه جریان دارد و پرونده های زیادی در این خصوص در دادگاههای حقوقی مطرح است اما صلاحیت شورای حل اختلاف در اعتراض به عملیات ثبتی جایگاهی ندارد و فقط در مواردی که درخواست تامین دلیل مطرح باشد در اعتراض به عملیات ثبتی، گذار پرونده ممکن است به شورای حل اختلاف بیفتد. گروه وکلای مهر و بهترین وکیل در اعتراض به عملیات ثبتی، با توجه به طرح سوالاتی درباره اعتراض به عملیات ثبتی، پاسخ به سوالات را تکفل نموده که در ادامه خواهد آمد.

اعتراض به عملیات ثبتی | مشاوره حقوقی وکیل اکبریان | وکیل پایه یک دادگستری
اعتراض به عملیات ثبتی | مشاوره حقوقی وکیل اکبریان | وکیل پایه یک دادگستری

سوالات متداول درباره اعتراض به عملیات ثبتی

مرجع طرح اعتراض به عملیات ثبتی کجاست و شرایط طرح دعوی اعتراض به عملیات ثبتی، چیست؟

دادخواست اعتراض به عملیات ثبتی چه شرایطی دارد و چگونه تنظیم می شود؟

مدارک لازم جهت طرح دعوی اعتراض به عملیات ثبتی چیست؟

مهلت اعتراض به ثبت ملک چگونه محاسبه می شود؟

اقدامات اداره ثبت اسناد پس از دریافت اعتراض به عملیات ثبتی چیست؟

وکیل متخصص اعتراض به عملیات ثبتی کیست و چه ویژگیهایی دارد؟

جهت اطلاع کامل از دعوی اعتراض به عملیات ثبتی و آشنایی با مراحل ثبت این اعتراض، با گروه وکلای مهر، همراه باشید.

عملیات ثبتی

به کلیه امور مقدماتی که در اداره ثبت اسناد و املاک مربوطه قبل از ثبت نهایی ملک در دفتر املاک انجام می شود، عملیات ابتدایی ثبتی اطلاق می شود. ممکن است در زمان جاری بودن عملیات مقدماتی ثبت، اعتراضاتی از سوی افراد ثالث به این روند صورت گیرد. این گونه اعتراضات که اعتراض به عملیات ثیتی نامیده می شود، از ادامه عملیات ثبتی جلوگیری نموده و تا تعیین تکلیف نهایی و رسیدگی به اعتراض به عملیات ثبتی در دادگاه صالح، صدور سند مالکیت به تعویق خواهد افتاد.

مرجع اعتراض به عملیات ثبتی

رسیدگی به اعتراض به عملیات ثبتی که با تقدیم عرض حال و یا دادخواست صورت می پذیرد، درصلاحیت دادگاه حقوقی محل وقوع ملک است. اعتراض به عملیات ثبتی به دو گونه قابل تصور است:

 1. اعتراض به عملیات ثبت، به عنوان اعتراض به اصل. در این حالت، معترض به اصل علیات ثبتی و مالکیت متقاضی ثبت ملک، معترض است و باید با دلایل و مدارک کافی، دلایل عدم ذیحق بودن متقاضی ثبت را به اثبات برساند. مهلت ثبت اعتراض به اصل عملیات ثبتی ۹۰ روز از تاریخ نخستین آگهی نوبتی باید به اداره ثبت اسناد و املاک محل با تقدیم دادخواست صورت گیرد.
 2. اعتراض به عملیات ثبتی با عنوان اعتراض به حدود و حقوق ارتفاقی. در این حالت اعتراض به عملیات ثبتی، ظرف ۳۰ روز پس از تنظیم صورت مجلس تحدید حدود از سوی مجاورین و همسایگان ملک قابل پذیرش خواهد بود.

اعتراض به عملیات ثبتی به اداره ثبت اسناد و املاک تقدیم می شود و توسط رییس اداره ثبت اسناد به دادگاه صالح، جهت رسیدگی ارسال می شود.

نحوه اعتراض به عملیات ثبتی

برای اعتراض به عملیات ثبتی ملک به دو شیوه عمل می شود.

 1. تقدیم دادخواست اعتراض به عملیات ثبتی به اداره ثبت. در این حالت اعتراض حتی در برگهای غیر دادخواست اگر در مهلت مقرر باشد پذیرفته شده و به دادگاه ارسال می شود.
 2. اعتراض به عملیات ثبتی به صورت تقدیم گواهی طرح دعوا. در این حالت اگر دعوایی در باره مالکیت ملک در جریان باشد،گواهی جریان دعوا به ثبت تقدیم می شود و مانند اعتراض اصلی باعث توقف جریان ثبتی خواهد شد.

اقدامات اداره ثبت اسناد پس از وصول اعتراض به عملیات ثبتی

 1. ثبت اعتراض به عملیات ثبتی و ارایه رسید به معترض با قید تاریخ اعتراض .
 2. درج مهر قرمز اعتراض به برگه اظهارنامه ثبتی برای هر اعتراض واصله.
 3. ارسال یک برگ از اعتراض به دادگاه صالح در صورتی که اعتراض به عملیات ثبتی در مهلت مقرر باشد.
 4. اگر اعتراض به عملیات ثبتی خارج از مهلت باشد رییس اداره ثبت، نظر خود را ذیل اعتراض درج نموده و از رییس دادگاه درخواست می کند تا با حضور در اداره ثبت در خصوص این موضوع، اظهارنظر نماید. نظر رییس دادگاه محل درباره پذیرش یا عدم پذیرش اعتراض در خارج از مهلت و یا عذر موجه، لازم الاتباع است.

موارد دیگر اعتراض به عملیات ثبتی

 • اعتراض به عملیات ثبتی درباره وقف عام. اعتراض به عملیات ثبتی موقوفات عامه بر عهده اداره اوقاف است و موقوفاتی که متولی دارند اعتراض به عملیات ثبتی آنها به عهده متولی است.
 • اعتراض به عملیات ثبتی درباره وقف خاص. ناظر و یا موقوف علیهم حق اعتراض دارند.
 • اعتراض به عملیات ثبتی در حبس عام که بر عهده متصدی حبس است.
 • اعتراض به عملیات ثبتی در حبس خاص که محخصوص محبوس علیهم است.
 • اعتراض به عملیات ثبتی در ثلث باقی، بر عهده وصی یا ناظر است
 • اعتراض به عملیات ثبتی در ثبلث غیر باقی بر عهده ذینفع است.

اعتراض به عملیات ثبتی | مشاوره حقوقی وکیل اکبریان | وکیل پایه یک دادگستری

اعتراض به عملیات ثبتی | مشاوره حقوقی وکیل اکبریان | وکیل پایه یک دادگستری

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *