ازدواج سفید | مشاوره حقوقی وکیل اکبریان | وکیل پایه یک دادگستری

ازدواج سفید | مشاوره حقوقی وکیل اکبریان | وکیل پایه یک دادگستری

ازدواج سفید | مشاوره حقوقی وکیل اکبریان | وکیل پایه یک دادگستری

 

زندگی بدون داشتن رابطه زوجیت، و عقد رسمی یا غیر رسمی، مدتی است در جامعه ایرانی رواج یافته و قابل انکار نیست. عدم وجود قوانین جهت تعیین تکلیف ازدواج های بدون ثبت، می تواند عواقب جبران ناپذیری به همراه داشته باشد. سوالاتی در زمینه ازدواج سفید و زندگی بدون داشتن علقه زوجیت، به مشاورین گروه وکلای مهر واصل شده است و توسط وکلای خانواده، پاسخ داده شده است. ازدواج سفید چیست؟ آیا سوال شما در خصوص ازدواج سفید است؟ آیا از تبعات ازدواج سفید اطلاعاتی دارید؟ آیا ازدواج سفید در ایران قانونی است؟ آیا ازدواج سفید در ایران جرم است؟ آیا شما به وکیل متخصص در امور ازدواج و خانواده نیاز دارید؟ در مقاله پیش رو که توسط مشاورین و کارشناسان ارشد موسسه حقوقی و داوری بین المللی طلیعه عدالت و مهر پارسیان برای شما عزیزان به رشته تحریر در آمده است، سعی بر آن شده است که ازدواج سفید و تبعات ناشی از آن به صورت کامل مورد بررسی و تحلیل قرار گیرد و به سوالات احتمالی شما عزیزان در این خصوص پاسخ جامع داده شود.

تعریف ازدواج سفید

همان طور که می دانید اکنون سن ازدواج در بین جوانان ایرانی افزایش پیدا کرده است و افراد تمایل چندانی برای ازدواج ندارند. همین امر سبب پدید آمدن نوعی از ازدواج به نام ازدواج سفید گشته است. ازدواج سفید عبارت است از زندگی مشترک زن و مرد بدون ازدواج رسمی. یعنی بدون اینکه خطبه ی عقد یا صیغه بین زن و مرد جاری گردد، با یکدیگر زیر یک سقف زندگی می نمایند. از آنجائی که کشور ما یک جامعه ایرانی_اسلامی است، چنین امری تعریف نشده است و در جامعه اسلامی قابل قبول نیست. لذا این پدیده یا با اطلاع خانواده ها صورت می گیرد یا به صورت مخفیانه. به همین علت است که آمار دقیقی از تعداد ازدواج های سفید در ایران وجود ندارد. ازدواج سفید به نوعی فرار از ازدواج رسمی به حساب می آید.

ازدواج سفید یعنی زندگی زناشویی بدون ازدواج رسمی، یکی از شیوه های رایج زندگی در غرب است. به طوری که حدودا بیش از دو سوم از زوج های آمریکایی بدون ازدواج رسمی، مدتی را با یکدیگر زیر یک سقف زندگی می کنند.

با توجه به توضیحات فوق، ازدواج سفید در کشور ایران پیوندی غیر رسمی و غیر قانونی است. از آنجایی که زوج ها در ازدواج سفید هیچ گونه مسوولیتی نسبت به یکدیگر ندارند، احتمال بر هم خوردن ازدواج و جدایی نیز در این نوع ازدواج ها بیشتر است. تمایل جوانان برای ازدواج سفید نیز به دلیل عدم پذیرش مسئولیت، وجود مشکلات مالی، محک زدن رابطه، آشنایی بیشتر با یکدیگر و غیره می باشد.

تبعات ازدواج سفید

در پدیده ازدواج سفید ممکن است که یکی از زوجین هر لحظه نسبت به ادامه رابطه و ازدواج رسمی در آینده اظهار بی ‌میلی و پشیمانی کند و این امر سبب وارد شدن صدمات روحی قابل توجهی به ویژه به زنان خواهد شد.

از آنجائی که زوج ها در این پدیده هیچ تعهد و حمایت مالی ای در برابر همسر خود ندارند بنابراین بیشتر اوقات خود را به تفریحات دوران مجردی می گذرانند و احتمال خیانت جنسی در این نوع ازدواج، بسیار بیشتر از ازدواج رسمی است. احتمال اینکه زوج ها در ازدواج سفید فقط با همسر خود ارتباط جنسی برقرار کنند بسیار کمتر است از زوج هایی که ازدواج رسمی داشته اند. در ازدواج سفید احتمال خیانت زنان به مردان ۲۰% اعلام شده است در حالی که این احتمال در ازدواج رسمی تنها ۴% است.

همچنین عوارض بهداشتی ناشی از سقط غیرقانونی جنین و بارداری‌های ناخواسته از تبعات دیگر ازدواج سفید اعلام شده است.

فرزندان حاصل از ازدواج سفید، بیشترین صدمه و آسیب روحی را خواهند دید، زیرا ازدواج سفید به ثبت نمی رسد و سرنوشت آنان پس از تولد مشخص نیست. حتی والدین فرزندان حاصل از این ازدواج، سعی می کنند به فرزندانی که از چنین روابطی به وجود می آیند، دلبستگی چندانی پیدا نکنند.

هم چنین جوانان به خصوص دختران باید توجه داشته باشند که زندگی کردن با یک نفر به جای ازدواج کردن با او، جذابیت ازدواج را نیز برای افراد کمتر می کند. علاوه بر این هنگامی که زن با مردی که هیچ تصمیمی برای ازدواج رسمی با او ندارد، هم خانه می شود، نسبت به زنان دیگر بیشتر در معرض خشونت قرار می گیرد و سلامت او بیشتر در معرض خطر است. چنان که بعضی از محققان بر این باورند که تعهد در رابطه، ابراز خشونت به طرف مقابل را کاهش می دهد.

ازدواج سفید | مشاوره حقوقی وکیل اکبریان | وکیل پایه یک دادگستری

ازدواج سفید | مشاوره حقوقی وکیل اکبریان | وکیل پایه یک دادگستری

ازدواج سفید از دیدگاه حقوقی

از دیدگاه حقوقی و از منظر قانون ازدواج سفید جرم است و از نظر شرعی نیز گناه محسوب می‌شود. ازدواج سفید از سوی خانواده و نهادهای اجتماعی نیز پذیرفته شده نمی باشد. بنابراین می‌تواند آسیب‌های زیادی را به همراه داشته باشد. هرچند که ممکن است ارضای عاطفی و جنسی را به دنبال داشته باشد،‌ اما از آنجائی که این پیوند از نظر حقوقی و قانونی در ایران هیچ جایگاهی ندارد به محض آشکار شدن این نوع رابطه ها، خانواده ها با آن مخالفت می‌کنند و حمایت‌های اجتماعی نیز از زوجین برداشته می‌شود. بنابراین بهتر است که با فراهم کردن شرایط اجتماعی و اقتصادی مطلوب برای جوانان و تشویق آنان به ازدواج دائم، میزان تمایل آنان را به ازدواج سفید کاهش داد و آنان را از عوارض چنین پیوندهایی دور نگه داشت.

عده ای از حقوقدانان نیز ازدواج سفید را مربوط به زندگی شخصی و حریم خصوصی افراد می دانند و معتقدند که در هر زمینه ای نباید ورود کیفری کرد و با توجه به اصل حداقلی بودن حقوق جزا ورود کیفری به زندگی خصوصی افراد، نقض حریم خصوصی است مگر در پاره ای موارد که جرائم جنسی و منافی عفت محسوب گردد و عمومیت پیدا کند که در این صورت تخصیص بردار است و به عنوان آخرین راه حل، ازدواج سفید جرم انگاری خواهد شد.

ازدواج سفید | مشاوره حقوقی وکیل اکبریان | وکیل پایه یک دادگستری

ازدواج سفید | مشاوره حقوقی وکیل اکبریان | وکیل پایه یک دادگستری

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *