اثبات رجوع از بذل مهریه | مشاوره حقوقی وکیل اکبریان وکیل پایه یک دادگستری

اثبات رجوع از بذل مهریه | مشاوره حقوقی وکیل اکبریان وکیل پایه یک دادگستری

اثبات رجوع از بذل مهریه | مشاوره حقوقی وکیل اکبریان وکیل پایه یک دادگستری

اثبات رجوع از بذل مهریه، از دعاوی قابل طرح در دادگاه خانواده می باشد. بذل یا بخشش مهریه، می تواند آثار و تبعات حقوقی و قضایی زیادی را برای زوجین، در بر داشته باشد که بسیاری از اشخاص از آن بی اطلاع هستند. آیا سوال شما در خصوص رجوع از بذل مهریه است؟ آیا زوجه، می‌تواند مهریه خود را ببخشد و بعد از آن رجوع کند؟ آیا می دانید اثبات رجوع از بذل مهریه در رویه قضایی چگونه است؟ آیا مراحل حقوقی اثبات رجوع از بذل مهریه در دستگاه های قضایی را می دانید؟ آیا از رویه بررسی دادخواست رجوع از بذل مهریه مطلع هستید؟ آیا در خصوص اثبات رجوع از بذل مهریه اطلاعاتی دارید؟ آیا شما به وکیل متخصص جهت اثبات رجوع از بذل مهریه نیاز دارید؟ در مقاله پیش رو که توسط مشاورین و کارشناسان ارشد و وکلای، موسسه حقوقی و داوری بین المللی مهر پارسیان برای شما عزیزان به رشته تحریر در آمده است، سعی بر آن شده است که رجوع از بذل مهریه و اثبات رجوع از بذل مهریه به صورت کامل با توجه به قانون ایران مورد بررسی و تحلیل قرار گیرد و به سوالات احتمالی شما عزیزان در این خصوص پاسخ جامع داده شود.

بذل مهریه به معنای بخشش مهریه است و می تواند برای تمام یا بخشی از مهریه صورت بگیرد. همان طور که می دانید مطابق قانون مدنی ایران زن به محض وقوع عقد، مالک مهریه خواهد شد و حق هرگونه تصرفی را در مهریه خود دارد. بنابراین حتی می تواند مهریه تعیین شده را ببخشد یا بذل کند و از دریافت آن صرف نظر نماید.

بسیار دیده شده است که زوجه با توجه به شرایط زندگی، تصمیم به بخشش تمام یا قسمتی از مهریه خود پس از ازدواج گرفته است. در ابتدا سوالی که مطرح می شود این است که آیا پس از بذل و بخشش مهریه از سوی زوجه، امکان رجوع و برگشت از بذل مهریه برای وی وجود دارد یا خیر؟

جهت پاسخ به سوال فوق ابتدا می بایست به بررسی شرایط بذل و بخشش مهریه و امکان رجوع از آن بپردازیم:

بذل مهریه و نحوه رجوع از بذل مهریه

اگر زوجه، نوشته یا سندی به مرد داده باشد و در آن اقرار به دریافت مهریه کرده باشد، هرگونه ادعای بعدی زوجه یعنی زن، در خصوص دریافت مهریه، انکار پس از اقرار محسوب می شود. بنابراین در دادگاه پذیرفته نخواهد شد و مسموع نیست. مگر اینکه زن بتواند ثابت نماید اقرار وی به دریافت مهریه فاسد و بر اساس اشتباه یا غلط بوده است. اگر زن، مهریه خود را با سند عادی یا رسمی ابراء کرده باشد دیگر امکان رجوع وی از ابراء مهریه وجود ندارد. توجه به این نکته ضروری است که اگر مهریه دین باشد ( مانند وجه نقد و سکه) مشمول مقررات ابراء خواهد بود نه هبه. اما اگر مهریه زن، عین معین باشد مانند شش دانگ یک منزل، یا یک اتومبیل، در این صورت مشمول مقررات هبه خواهد بود و رجوع از بذل مهریه، امکان پذیر خواهد بود. حتی اگر در واقع ملک یا ماشین مذکور در تصرف زوجه نباشد یا انتقال رسمی واقع نشده باشد. در مقابل آنکه می گویند شرط صحت وقوع هبه، قبض و اقباض است، باید چنین استدلال کرد که در صورتی که عین موهوبه در ید متهب باشد، دیگر نیازی به قبض نیست. بنابراین اگر عین موهوبه، به هر دلیلی قبلاً در ید زوج (زن) بوده باشد، دیگر نیازی به تحقق قبض و اقباض نیست. در نتیجه، هبه ی مهریه ( در خصوص عین معین ) اگر غیر معوض باشد، یعنی زوجه در مقابل آنچه که بخشیده عوضی دریافت نکرده است، همیشه و در همه حال قابل رجوع است. اما چنانچه مهریه صلح شده باشد و در قالب عقد صلح و در عوض چیزی، مهریه بخشیده شده باشد دیگر امکان رجوع زن از بذل مهریه وجود ندارد.

اثبات رجوع از بذل مهریه | مشاوره حقوقی وکیل اکبریان وکیل پایه یک دادگستری

اثبات رجوع از بذل مهریه | مشاوره حقوقی وکیل اکبریان وکیل پایه یک دادگستری

تفاوت هبه مهریه به صورت سند رسمی یا عادی در رویه قضایی

اگر بخشش مهریه، در قالب هبه صورت بگیرد( یعنی مهریه عین معین باشد) و این بذل، به صورت سند رسمی در دفترخانه اسناد رسمی تنظیم شده باشد، زن می تواند بدون اثبات بذل مهریه، مراتب حقوقی رجوع از بذل را انجام دهد. اما اگر هبه مهریه به صورت رسمی صورت نگرفته باشد، واهب (زن) می بایست در محکمه ابتدا بذل مهریه را ثابت نماید و سپس از آن رجوع نماید. همچنین باید به محکمه ثابت گردد که زن حق رجوع از بذل مهریه را دارد و بدون شک در این مرحله زوجه به وکیل متخصص در اثبات رجوع از بذل مهریه نیاز خواهد داشت.

نکته ی مهم دیگری که باید خاطرنشان کرد این است که اگر سند یا نوشته ای به صورت توافق نامه بین زوجین تنظیم شده باشد که بر اساس آن، مهریه مذکور در عقدنامه را کم یا زیاد نمایند، مطابق نظر شورای نگهبان این توافق نامه بلا اثر خواهد بود و غیر شرعی می باشد.

رجوع به مهریه پس از طلاق توافقی

اگر بخشش مهریه به صورت بذل تمام یا قسمتی از مهریه در قالب طلاق خلع باشد، زن می تواند به آنچه که بذل کرده است در ایام عده رجوع نماید. به عنوان مثال چنانچه طلاق توافقی باشد و زوجه تمام مهریه را در قبال طلاق بذل کند، در ایام عده می تواند با مراجعه به دفترخانه ای که صیغه طلاق در آنجا جاری شده است رجوع به ما بذل کند. این رجوع در صورتی امکان پذیر است که زن عده داشته باشد و عده به زنی تعلق می گیرد که باکره یا یائسه نباشد.

آیا برای بذل و بخشش یا ابراء مهریه اذن پدر زوجه لازم است؟

برای بذل، ابراء و یا هبه مهریه به هیچ وجه نیازی به اجازه پدر زوجه نیست و منع قانونی در این خصوص وجود ندارد.

مدارک لازم جهت اثبات رجوع از بذل مهریه

  • مدارک شناسایی زوجین از قبیل شناسنامه و کارت ملی
  • عقدنامه زوجین و یا رونوشت سند ازدواج که از دفتر رسمی ازدواج محل عقد قابل تهیه است
  • اقرارنامه یا هر گونه سند رسمی و عادی در خصوص دریافت یا بذل مهریه
  • سایر مستنداتی که بذل و بخشش مهریه و یا رجوع از بذل مهریه را ثابت می کند

اثبات رجوع از بذل مهریه | مشاوره حقوقی وکیل اکبریان وکیل پایه یک دادگستری

اثبات رجوع از بذل مهریه | مشاوره حقوقی وکیل اکبریان وکیل پایه یک دادگستری

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *