فسخ نکاح |مشاوره حقوقی وکیل اکبریان | وکیل پایه یک دادگستری

آثار حقوقی خواستگاری | مشاوره حقوقی وکیل اکبریان | وکیل پایه یک دادگستری

آثار حقوقی خواستگاری | مشاوره حقوقی وکیل اکبریان | وکیل پایه یک دادگستری

خواستگاری و نامزدی مقدمه عقد نکاح می باشند. به دلیل اهمیت آن ها در مباحث حقوقی، در این مقاله به شرح آثار حقوقی خواستگاری و نامزدی می پردازیم. آیا سوال شما در خصوص آثار حقوقی خواستگاری است؟ آیا از آثار حقوقی ایجاد شده در دوران نامزدی مطلع هستید؟ آیا در خصوص چگونگی مشاوره حقوقی خواستگاری اطلاعاتی دارید؟ آیا از تعهدات الزام آور خواستگاری مطلع هستید ؟ آیا شما به وکیل متخصص جهت مشاوره خواستگاری و تنظیم توافقات خواستگاری نیاز دارید؟ در مقاله پیش رو که توسط مشاورین و کارشناسان ارشد موسسه حقوقی و داوری بین المللی طلیعه عدالت و مهر پارسیان برای شما عزیزان به رشته تحریر در آمده است، سعی بر آن شده است که شرایط و آثار حقوقی خواستگاری و نامزدی در نظام حقوقی ایران مورد بررسی و تحلیل قرار گیرد و پاسخ سوالات شما عزیزان به صورت کامل شرح داده شود.

تعریف خواستگاری

همان طور که در قانون مدنی ایران بیان شده است، هر زنی را که خالی از موانع نکاح باشد می توان خواستگاری کرد. بنابراین خواستگاریT عبارت است از تقاضای رسمی ازدواج یا اظهار تمایل یک طرف به ازدواج با طرف دیگر. رسمی بودن ازدواج مطابق عرفT منوط است به مداخله ی خانواده ها.

اگرچه عرفا و شرعا همیشه تقاضای ازدواج از سوی مرد نسبت به زن بوده است اما عقلا خواستگاری از طرف زنان نیزT همراه با اولیاء شرعی آنان مانعی ندارد و دارای اشکال قانونی یا شرعی نمی باشد.

اگر ازدواج با زنی در قانون ممنوع شمرده شده باشد، خواستگاری از وی نیز ممنوع و حرام است. مانند ازدواج با عمه یا خاله و یا ازدواج با همسر دیگری یا زنی که در دوران عده رجعی به سر می برد.

تعهدات الزام آور خواستگاری

خواستگاری حتی در صورت اعلام قبول طرف مقابلT رابطه ی زوجیت ایجاد نمی کند. زیرا از دیدگاه حقوقی، تا زمانی كه صیغه عقد نکاح بین زن و مرد جاری نشده است، آن ها نسبت به هم بیگانه تلقی می شوند حتی اگر خواستگاری صورت گرفته و مورد قبول نیز واقع شده است.

در قانون مدنی ایران، خواستگاری پذیرفته شده، “وعده ی ازدواج ” نامیده شده است. وعده ازدواجT قابل عدول است اما به هر صورت پشیمانی از ازدواج و عدول از وعده ازدواج برای هیچ یک از طرفین ایجاد تعهد نمی کند و هریک از طرفین به راحتی می توانند از اقدامات بعدی در باب ازدواج و ادامه ی رفت و آمد خودداری نمایند. حتی اگر تمام مهریه یا بخشی از آن به زن پرداخت شده باشد. لازم به ذکر است در صورت بهم خوردن وصلت، اگر تمام یا قسمتی از مهریه به دختر پرداخت شده باشد، قابل استرداد است و می‌توان آن را بازپس گرفت. اگر هم به لحاظ محرمیت دختر و پسر، صیغه عقد جاری شده باشد، نیمی از مهریه قابل استرداد است. بنابراین مادام که طرفین به عقد هم در نیامده اند، می توانند از ازدواج منصرف شوند و هیچ یک نمی توانند طرف مقابل را مجبور به ازدواج با خود نماید.

برخی می گویند قبول خواستگاری از طرف مقابل، برای خواستگار ایجاد حق می نماید و از نظر تكلیفی مانع خواستگاری دیگران می شود. مطابق نظر اکثریت علمای فقهی، اضرار به دیگری، تجاوز به حق خواستگار و خواستگاری از زنی كه شخص دیگری از وی خواستگاری كرده است ممنوع و حرام است. مگر اینكه خواستگار از ازدواج با زن صرف نظر كندT یا اذن خواستگاری بدهد. به علاوه اینکه از نظر اخلاقی نیز این امر ناپسند است.

آثار حقوقی نامزدی

تعریف نامزدی : بعد از مرحله خواستگاری، اگر زن با پیشنهاد ازدواج مرد موافقت نماید، در اصطلاح عرف با هم “نامزد” می شوند. به عبارت دیگر نامزدی قراردادی است كه بین پسر و دختر بسته می شود که در آن دو طرف به هم قول دهند که با هم ازدواج کنند. این قرارداد وعده نكاح نیز نامیده شده است و قراردادی جایز است که هر یك از دو طرف می توانند از آن عدول نمایند.

آثار حقوقی خواستگاری | مشاوره حقوقی وکیل اکبریان | وکیل پایه یک دادگستری

آثار حقوقی خواستگاری | مشاوره حقوقی وکیل اکبریان | وکیل پایه یک دادگستری

آیا دریافت خسارت مادی و معنوی ناشی از برهم خوردن نامزدی امکان پذیر است؟

گرچه زیان دیده از عدول وعده ی ازدواج، می تواند برابر قوانین مسئولیت مدنی خسارت خود را از فاعل، مطالبه نماید، اما در عمل ، گرفتن خسارت و اثبات ورود زیان بسیار سخت می باشد، زیرا هر یك از نامزدها حق عدول از وعده ازدواج را دارند. بنابراین صاحب حق نباید زیانهای ناشی از اجرای حق خویش را پرداخت کند، مگر این كه از حق خود سوء استفاده كرده باشد و مرتكب تقصیر شده باشد که در این صورت نیز، طرف مقابل باید تقصیر را نیز اثبات کند. طرفی که از به هم خوردن نامزدی، آسیب روحی دیده است، می‌تواند از طرف مقابل درخواست خسارت معنوی نماید.

پس دادن هدایای نامزدی

 در قانون مدنی ما، بدین شرح پیش بینی شده است : ” هر یک از نامزدها می‌تواند در صورت بهم خوردن وصلت، هدایایی را که برای ازدواج به طرف دیگر یا والدین او داده است، مطالبه کند. اگر عین هدایا موجود نباشد، هدیه‌دهنده مستحق دریافت قیمت هدایایی خواهد بود که از روی عادت نگه داشته می‌شوند، مگر اینکه آن هدایا بدون تقصیر طرف دیگر از بین رفته باشند.

بنابراین هدایای نامزدی یا از روی عادت قابل نگهداری هستند، که می‌توان عین یا قیمت آن را پس گرفت مانند لباس، پارچه و جواهرات و غیره ، یا وسایل مصرف‌شدنی و غیرقابل نگهداری هستند مانند گل و شیرینی که قابل پس‌گیری نمی باشند.

نکته قابل ذکر آنکه اگر نامزدی در اثر فوت یکی از طرفین بر هم خورد، طرف مقابل نمی تواند هدایا را پس بگیرد.

دریافت خسارت جشن نامزدی

امروزه، در دوره نامزدی، افراد مبالغی را برای برگزاری جشن نامزدی هزینه می کنند. گاه نیز میزان این هزینه ها بسیار گزاف می باشد. بنابراین اگر متحمل هزینه ای برای برگزاری جشن نامزدی شدید در صورت به هم خوردن وصلت، می توانید مبالغ هزینه شده را از طرف مقابل دریافت کنید.

مشاوره حقوقی خواستگاری / تنظیم توافقات خواستگاری

با توجه به اهمیت بسیار زیاد عقد نکاح  در تعیین آینده ی زن و مرد و آثار حقوقی پس از آن که امری سرنوشت ساز محسوب می شود، توصیه ما به شما این است که از مشاوره حقوقی خواستگاری توسط وکلا و مشاورین زبده استفاده نمایید زیرا با آگاهی و اطلاع از آثار حقوقی خواستگاری می توانید از وقوع تبعات و آثار منفی احتمالی پس از خواستگاری، پیشگیری نمایید. همچنین شما عزیزان می توانید در خصوص تنظیم توافقات خواستگاری با موسسه حقوقی و بین المللی طلیعه عدالت و مهر پارسیان تماس حاصل نمایید و از مشاوره ی وکلای متخصص در این زمینه بهره مند گردید. مشاوره مستقیم با وکیل پایه یک دادگستری و متخصص امور خانواده، یکی از بهترین راهها برای تنظیم توافقات مابین طرفین خواستگاری و نامزدی است.

آثار حقوقی خواستگاری | مشاوره حقوقی وکیل اکبریان | وکیل پایه یک دادگستری

آثار حقوقی خواستگاری | مشاوره حقوقی وکیل اکبریان | وکیل پایه یک دادگستری

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *